Ľudia si vraj budú môcť vybrať. Buď dostanú od zamestnávateľa gastrolístky, alebo finančný príspevok na stravu. Uviedol to v stredu minister hospodárstva Richard Sulík pred médiami s tým, že jeho prioritou je príprava súboru opatrení tzv. Lex korona na rýchle zníženie byrokracie brzdiacej podnikanie na Slovensku.

Súbor má priniesť viacero zmien a vláda by ho mala schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Materiál je v súlade s programovým vyhlásením vlády a minister by ho mal predložiť na rokovanie vlády už v pondelok 22. júna. Podľa zistení TRENDU však dohoda medzi koaličnými partnermi ešte nie je úplne jednoznačná.

Padla či nepadla dohoda vo vláde?

Opatrenie Lex korona z dielne rezortu má obsahovať aj návrhy z podnikateľského „kilečka“, ktoré strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila pred voľbami. „Týmito  zmenami chceme čo najskôr pomôcť podnikateľom odbremeniť ich od zbytočnej byrokracie a rozviazať im ruky, aby sa v období reštartu ekonomiky mohli sústrediť na svoj biznis,“ uviedla pre TREND Katarína Svrčeková, hovorkyňa rezortu hospodárstva. 

Bude to viac ako sto návrhov opatrení, ktoré mali byť na stole vlády už tento týždeň, ale z technických dôvodov, sa to posunulo o týždeň, aby sa vychytali isté chyby, objasnil pre médiá R. Sulík.

„Dúfam, že budúci pondelok to bude na vláde schválené v skrátenom legislatívnom konaní,“ dodal s tým, že zamestnanci si budú môcť vybrať, či preferujú finančný príspevok, alebo stravné lístky. Takáto dohoda mala odznieť aj medzi ostatnými koaličnými partnermi vlády Igora Matoviča. Napokon, bol to jeden z bodov, ku ktorému sa zaviazala v programovom vyhlásení.

„Neviem však dnes povedať, aké zmeny ešte budú v parlamente cez poslanecké pozmeňovacie návrhy,“ dodal R. Sulík. Pôvodne mala byť v hre podľa informácií TRENDu aj možnosť, či o spôsobe výberu lístkov alebo príspevku na stravu budú môcť rozhodnúť rovnako zamestnanci i zamestnávatelia.

Trochu iné zámery v tomto smere má rezort práce pod vedením ministra Milana Krajniaka. „Počítame s tým, že otázka stravných lístkov verzus hotovosť bude vyriešená po dohode so sociálnymi partnermi v novele Zákonníka práce, ktorú sme avizovali na jeseň tohto roku,“ objasnila pre TREND Veronika Husárová, hovorkyňa rezortu.  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa