Zetor patrí do priemyselnej skupiny HTC Investments, ktorú vlastní dvojica slovenských milionárov Zoroslav Kollár a Martin Blaškovič. Zetor je pritom spolu so svojimi dcérskymi spoločnosťami zlatým vajcom skupiny.

Poslali firmu do konkurzu

Na vlaňajších konsolidovaných tržbách HTC Investments vo výške takmer 200 miliónov eur mal Zetor Group podiel takmer 64 percent, keď utŕžil viac ako 130 miliónov eur. Medziročne pritom išlo o pokles na úrovni dvoch percent. Čistý zisk Zetor Group dosiahol výšku 386-tisíc eur.

Druhý najvýkonnejší segment HTC Investments reprezentovaný výrobcom ložísk Kinex Bearings a jeho sesterskými firmami zaevidoval vlani tržby len 67 miliónov eur, no čistý zisk bol na úrovni až 1,2 milióna eur.

HTC Investments pritom v tomto roku poslal do konkurzu jednu zo svojich spoločností. Slovenský producent výrobkov z uhlíka Elektrokarbon, ktorý sa venoval výrobe elektrografitov, uhľografitov, kovografitov či technického uhlíka, išiel do konkurzu na vlastnú žiadosť v apríli tohto roka.

O prácu prišla všetkých 185 zamestnancov menšia časť z celkového počtu 185 zamestnancov. Elektrokarbon nedokázal udržať krok s konkurenciou a svoje produkty často predával so stratou. Aj preto vlani napriek medziročnému rastu tržieb na úroveň 4,5 milióna eur skončil v strate takmer dva milióny eur.

Zlaté vajce slovenských milionárov je v problémoch, prepustí 40 percent ľudí

Obrnené štvorkolesové vozidlo Gerlach od spoločnosti Zetor Engineering Zdroj: Zetor Engineering

Nedohnali stratu

Brniansky Zetor sa dostal 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa