Zisk negatívne ovplyvnili najmä zvýšené rezervy na úverové straty súvisiace s ekonomickou krízou a oslabením ruského rubľa. Výška rezerv na straty z úverov dosiahla v minulom roku 357 miliárd rubľov, čo bol viac ako dvojnásobok oproti roku 2013.

Sberbank je jednou zo štátom kontrolovaných bánk, na ktoré sa vzťahujú západné sankcie uvalené na Rusko pre krízu na Ukrajine. Sankcie obmedzujú prístup bánk na medzinárodné kapitálové trhy a zvyšujú ich náklady.

Dominantné postavenie banky, ktorá vlastní asi 30 percent aktív ruského bankového sektora, však ochránilo Sberbank pred najhoršími účinkami spomalenia ruskej ekonomiky.

Sberbank Slovensko dosiahla v minulom roku čistý zisk 11,2 milióna eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 188,6 percent.

Banka sa vlani sústredila najmä na posilnenie pozície v oblasti retailu. Takmer o tretinu na 934,4 milióna eur narástol objem úverov poskytnutých obyvateľstvu. Vďaka tomu firma zaznamenala aj nárast čistých úrokových výnosov o 17,6 percenta na 51,9 milióna eur.

Vklady obyvateľstva vzrástli o 10,8 percenta na 793,4 milióna eur. V oblasti firemného sektora úvery a aj vklady mierne poklesli, avšak počet firemných klientov podľa vyjadrení banky neklesol. 

Koncom februára sa objavili správy, že ruská banka Sberbank vraj chystá predaj svojich dcér na Slovensku a v Maďarsku. „V tejto chvíli nie je v tejto téme pre nás nič, čo by sme komentovali. Ak padne nejaké rozhodnutie v skupine o zmene stratégie, určite o tom bude skupina informovať. Sme stabilnou bankou, ukázali sme výsledkami, že sme schopní rásť,“ skonštatoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Sberbank Slovensko Rastislav Murgaš.