Má to byť „akcia“ na dva dni, počas ktorej prebehne veľké testovanie národa, ako to vzišlo zo super tajného nápadu premiéra Igora Matoviča. Žiadne „hrajuškanie na semaforíky“, ktoré koncom septembra úplne odstavil, lebo mu skrsol v hlave plán, ktorý vo svete nemá obdobu. Málokto z realistov verí, že potom bude všetko fungovať ako predtým.

Firmy čelia jednému z najväčších problémov – zastavil sa v nich život, stratili sa zákazníci, znížili sa objednávky, musia prepúšťať, fatálne sa im prepadli zisky... Len v gastrobiznise od začiatku roka ukončilo podnikanie takmer tisíc firiem, najmä reštaurácií, pohostinstiev či prevádzok s rýchlym občerstvením. Na kolená môže padnúť väčšina malých prevádzok, ktoré nemajú finančné rezervy, lebo ich vyčerpali počas prvej vlny pandémie a v lete sa nestihli dostatočne nadýchnuť.

Gastropodnikatelia sa najviac sťažujú na to, že bez plánovania nedokážu fungovať. Od polovice októbra, po sprísnení protipandemických opatrení, mohli ponúkať len okienkový predaj, donášku domov, jedlo so sebou alebo v exteriéri. Situácia sa skomplikovala, keď vláda vyhlásila zákaz vychádzania.

gastro, kuchar, restauracia, ilustracia
Neprehliadnite

Gastro je mŕtve. Štát pochoval tisícky živiteľov, „zabaliť“ to môžu aj ďalší

Podnikať môžu, ale nemajú zákazníkov. Chýba im aj ekonomické vyhodnotenie opatrení na základe faktov. Ak neprežijú a „pokazia si to“, vládu nebudú môcť z ničoho viniť. Nemajú nárok ani na odškodné či náhradu ušlého zisku, keďže vláda im túto možnosť pred pár dňami zobrala. 

Je škoda, že premiér i zodpovedné rezorty premrhali leto a začiatok jesene, keď mali veľký zmysel regionálne semafory i prípravy na radikálne zvýšenie testov v rámci trasovania potenciálne nakazených, ale ľudia si to „zase pokazili“. Celoplošný lockdown, hoci zatiaľ len čiastočný, býva vo vyspelých krajinách posledná možnosť. Nedeje sa z večera do rána, ak na to nie sú vážne dôvody, realizuje sa skôr regionálne a všetci vedia, čo sa stane potom.

Tam však premiér neprekričí hlas odborníkov, ako to urobil v septembri hláškou: „Nevestičky, dobre bude.“ Teraz pokračuje vo svojom sne o celoplošnom testovaní, pri ktorom mu nikto nebude stáť v ceste, a je presvedčený o jeho dobrovoľnosti pod rúškom vysokej pokuty. Zákaz vychádzania bude platiť zrejme aj ďalšie týždne, nielen do 1. novembra. Stačí čítať jeho sociálne statusy, ako on hovorí, s „porozumením“ v zmysle, že spoliehať sa len na efekt jemného lockdownu v kombinácii s masívnym celoplošným testovaním stačiť nebude.