Dôvodom boli nízke ceny ropy, ktoré oslabujú záujem ťažiarov o rúry z Podbrezovej, ako aj sankcie voči Rusku a dlhodobý prebytok kapacít na trhu. Tieto problémy spôsobili, že individuálne tržby Železiarní Podbrezová sa vlani medziročne prepadli o štrnásť percent na 190 miliónov eur.

Zisky zachránil predaj českej dcéry

Napriek tomu podnik rapídne navýšil zisk z predvlaňajšieho 3,7 milióna na minuloročných 36 miliónov eur. Dôvodom je však predaj českej dcéry Žďas v Žďári nad Sázavou vrátane vnučiek TS Plzeň a nemeckej Žďas SGS čínskej skupine CEFC (China Energy Company Limited). Podľa účtovnej závierky za ich predaj železiarne zinkasovali 23 miliónov eur.

Situácia sa pre hutníkov z Podbrezovaj začala meniť koncom minulého roka, keď postupne pribúdali nové zákazky, no najmä začali rásť aj ceny. Trend sa udržal aj v aktuálnom roku, keď priemerné predajné ceny za apríl a máj stúpli v porovnaní s januárovými minimami o osem až dvanásť percent.

Noví ľudia do nájomných bytov

Pozitívny trend prinútil železiarne naberať nových zamestnancov. Ako pre podnikový časopis Podbrezovan uviedol V. Soták, od začiatku roka prijali v Podbrezovej už vyše dvestopäťdesiat nových pracovníkov. „Situácia v predaji sa zlepšila a my potrebujeme ich počet ešte zvýšiť," dodal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ. Železiarne sa tak v počte zamestnancov dostanú na úroveň spred troch rokov, keď zamestnávali viac ako 3 200 ľudí.

Najväčší zamestnávateľ na Horehroní sa môže pri získavaní nových pracovníkov oprieť o vlastnú Súkromnú strednú odbornú školu hutnícku ŽP s vlastným systémom duálneho vzdelávania. Aby boli železiarne pre nových zamestnancov ešte atraktívnejšie, rozhodli sa postaviť aj nájomné byty. Tie vzniknú rekonštrukciou hotela Podbrezovan a bývalej podbrezovskej nemocnice. Spoločnosť pritom uvažuje aj o výstavbe ďalších bytov.