Drahá elektrina ešte viac zvyšuje tlak na zastavenie plytvania. Je to horúca téma najmä pre priemyselné podniky, v ktorých účty za energie tvoria podstatnú časť výdavkov. Ak ich nedokážu skrotiť, náklady musia premietať na faktúrach pre zákazníkov, čo je neželaná prihrávka konkurencii. Jedným z riešení, ako spotrebu elektriny optimalizovať sú moderné technológie.

Batériové systémy, výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov priamo vo fabrike, alebo smart riadiaci systém sú však nákladnými investíciami, ktorých návratnosť sa môže natiahnuť aj na dekádu. Problém dokáže vyriešiť financovanie prostredníctvom tretej strany. Tou môže byť napríklad aj samotný dodávateľ elektrickej energie.

Úspešný pilot v Humennom

Predvlani takýto pilotný projekt rozbehla spoločnosť Slovenské elektrárne – energetické služby, dcéra najväčšieho výrobcu elektriny na Slovensku. Inštalácia batériového úložiska spolu s fotovoltikou v textilnej fabrike v Humennom dosahuje stabilne výborné výsledky. Aj preto sa Slovenské elektrárne – energetické služby rozhodli investovať do tejto technologickej novinky vo väčšom meradle.

„S úložiskami od FUERGY vieme našim zákazníkom ponúkať inovatívne produkty a služby, ktoré prinášajú okamžitý pozitívny cash flow. O zelené technológie na lízing je dnes veľký záujem a sme radi, že aj vďaka tejto službe dokážeme úspešne zvyšovať podiel obnoviteľnej energie na Slovensku,” uvádza Andrea Pancotti, manažér predaja a energetických služieb pre Slovenské elektrárne – energetické služby.

Aktuálne nakúpili batériové úložiská v celkovej kapacite 3,24 MWh. Tie by mohli podľa informácií TREND-u putovať k približne siedmim priemyselným zákazníkom. Dodávateľom úložísk je slovenská technologická firma Fuergy. Úložiská sa postarajú o optimalizáciu spotreby a výroby elektriny odberného miesta, a zároveň o reguláciu výkyvov v prenosovej sústave.

Fotovoltické panely na streche závodu Muller Textiles Slovakia
Neprehliadnite

Slovenské elektrárne ponúkajú firmám fotovoltiku na lízing. Prvú dodali humenskej textilke

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa