Zakladateľ a výkonný riaditeľ c2i Patrick Hessel mal spolu s LG Hausys v pláne vybudovať na Slovensku výskumno-vývojové centrum so zameraním na automatizáciu výroby karbónových dielcov. Vďaka investícii za desať miliónov eur tu mohlo vzniknúť 25 vysokoodborných pracovných miest vo výskume a vývoji.

Centrum bude v Južnej Kórei

Na financovanie chcela spoločnosť c2i využiť okrem vlastných prostriedkov aj eurofondy z Operačného programu Výskum a inovácie. Jej projekt však v hodnotení neuspel, a to napriek tomu, že firma vyrába produkty pre špičkové automobilky ako BMW, Porsche, Bentley, Aston Martin alebo Jaguar Land Rover, ako aj pre výrobcov lietadiel Airbus a Boeing. Keďže vlatné prostriedky c2i na zriadenie centra nestačili, z celého projektu zišlo. LG sa preto následne rozhodlo, že podobné centrum vybuduje v domovskej Južnej Kórei.

„Je to škoda. Slovensko sa mohlo stať globálnym centrom excelentnosti v oblasti karbónových komponentov. Naše vlastné prostriedky totiž nestačili na financovanie tohto typu projektu, kde ide prakticky o aplikovaný výskum, inak by sme už nemali peniaze na chod firmy,“ objasňuje P. Hessel.

Dopyt po dielcoch z uhlíkových vlákien aktuálne prudko rastie, keďže s nástupom elektromobility potrebujú automobilky znižovať hmotnosť vozidiel, ktorá rastie úmerne množstvu použitých batérií. Dunajskostredská firma takto získala kontrakt na dodávku karbónových komponentov pre elektromobil Jaguar I-Pace, ako aj pre chystaný prvý čisto elektrický model od Porsche.

Uspeli „zvláštne“ firmy

Rozdeľovanie eurofondov na vedu a výskum v dvoch výzvach za šesťsto miliónov eur sprevádzali podozrenia na netransparentné hodnotenie projektov, ktoré viedli k odvolaniu vtedajšieho ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS). Kým viacero inovatívnych projektov, za ktorými stáli etablovaní vedci a firmy so skúsenosťami vo výskume a vývoji, neuspelo, zelenú naopak dostali pochybné spoločnosti s podozreniami na prepojenia s politickými špičkami.

Zbabrané eurofondy pripravili Slovensko o špičkové vývojové centrum

Zdroj: SITA

Viac ako šesť miliónov eur z eurofondov sa napríklad ušlo firme DSSI na vývoj samojazdiacich elektrických vozidiel. Ako upozornil Denník N, konečným majiteľom DSSI je podľa Registra partnerov verejného sektora Norbert Havalec. Ten je spájaný s viacerými kauzami strany SNS z čias, keď jej šéfoval Ján Slota, vrátane nevýhodného emisného biznisu.

Spoločnosť Beta Biotech zasa dostala dotáciu viac ako štyri milióny eur. Firma pritom mala v roku 2016 tržby len 14 500 eur, zamestnávala dvoch ľudí a do obchodného registra si zapísala výskumné aktivity iba tri dni predtým, ako podpísala zmluvu na eurofondy.

Výzvu zrušili

Keďže takýchto prípadov bolo viac, nová ministerka školstva Martina Lubyová hneď po svojom nástupe do čela rezortu výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja za takmer 300 miliónov eur zrušila úplne. Druhú výzvu na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier za 256 miliónov eur, kde už boli viaceré projekty zazmluvnené, ministerstvo školstva pozastavilo a vykonáva kontrolu. S firmami zároveň rokuje aj o možnosti odstúpiť od zmlúv. Zo 62 zmlúv je však stále platná viac ako päťdesiatka.

Zbabrané eurofondy pripravili Slovensko o špičkové vývojové centrum

Ministerka školstva Martina Lubyová. Zdroj: SITA / AP

Netransparentné rozdeľovanie peňazí z eurofondov na výskum a inovácie zo strany Výskumnej agentúry patriacej pod ministerstvo školstva potvrdil vo svojej správe aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). „Naše zistenia vo vzťahu k Výskumnej agentúre poukazujú na vážne systémové nedostatky, absenciu vnútornej kontroly a veľkú mieru subjektivizmu v procese prípravy, ako aj realizácie výziev,“ skonštatoval NKÚ.

Kauzu vyšetruje aj OLAF

Agentúra mala zmeniť podmienky tak, aby predkladať žiadosti o nenávratný finančný príspevok mohli aj subjekty, ktoré s vedou či výskumom nemali nič spoločné. Výskumná agentúra zároveň nastavila hodnotiace kritériá „značne subjektívne“.

Až v šiestich z dvanástich otázok mohol hodnotiteľ rozhodovať úplne svojvoľne. Hodnotiteľmi sa navyše stali aj osoby, ktoré nemali odborné skúsenosti na hodnotenie projektov v rôznych oblastiach. Kauzu teraz podľa portálu biztweet.eu vyšetruje aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Ministerstvo školstva chcelo nové eurofondové výzvy na dlhodobý a strategický výskum zverejniť v marci tohto roku, no tento termín nestihlo. Slovensku tak hrozí, že mu prostriedky z EÚ prepadnú. Ohrozených je zatiaľ takmer 30 miliónov eur.

Viac o firme c2i a o tom, ako sa jej darí rok od spojenia s LG Hausys si prečítajte v novom Trende 14/2018.