Štát sa rozhodol v súlade so zelenou politikou Európskej únie (EÚ) v rámci boja s klimatickými zmenami podporiť využívanie alternatívnych zdrojov energie. Najväčšiu pozornosť získalo tak zo strany bežných ľudí, ako aj mnohých podnikov, využitie slnečnej energie pomocou solárnych panelov. Dokážu totiž zabezpečiť rodinám i firmám finančnú úsporu. Samozrejme, za predpokladu, že budovy boli ešte pred zriadením fotovoltiky riadne a bezpečne zateplené.

Finančná podpora už od leta

Keďže počiatočné investície na inštaláciu fotovoltickej strešnej elektrárne (alebo zaobstaranie tepelného čerpadla) sú najmä pre bežné domácnosti pomerne vysoké, veľkú pomoc predstavujú financie z európskych zdrojov.

Donedávna boli prístupné financie v rámci dotačnej schémy Obnov dom z Plánu obnovy a odolnosti SR. Vzhľadom na presvedčenie ľudí o tom, že využitie fotovoltiky je cestou k rýchlym úsporám energie, peniaze určené aj na umiestnenie solárnych panelov na strechy rodinných domov záujemcovia v rámci programu rýchlo vyčerpali. Aj preto Slovenská agentúra životného prostredia pod dohľadom ministerstva životného prostredia čoskoro zverejní ďalšiu výzvu.

Ďalšiu dotáciu z európskych peňazí v najbližšom období sprístupní aj Slovenská inovačná a energetická agentúra (SEIA). Organizácia sprostredkuje európsku podporu zameranú na zlepšovanie energetickej efektívnosti, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a rozvoj inteligentných energetických systémov, tentokrát v programe Slovensko. Na tento účel je do roku 2029 vyčlenených viac ako 900 miliónov eur.

Milióny eur aj na fotovoltiku

Prioritou SIEA je v lete sprístupniť pomoc zameranú na obnovu verejných budov a na jeseň pomoc pre podniky. „Zároveň robíme všetko preto, aby v tom čase pokračoval aj náš úspešný projekt Zelená domácnostiam vo všetkých regiónoch,“ vysvetľuje generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič. Poskytovať chcú poukážky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov dokonca aj pre mikro, malé a stredné podniky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa