Najväčší priemyselno–finančný konglomerát na svete, americký General Electric (GE), pokračuje v zárobkovom ťažení. Konsolidovaný čistý zisk spoločnosti dosiahol v druhom štvrťroku 3,76 miliardy dolárov a medziročne si polepšil o vyše pätinu. Dvojciferný rast ziskov vykazuje skupina už päť štvrťrokov za sebou.

Firma nesklamala očakávania trhu ani v oblasti tržieb a ostro sledovaných nových priemyselných objednávok. Konsolidované tržby GE presiahli 35,6 miliardy dolárov a mierne poklesli.

Kumulatívna suma nových objednávok dosiahla rekordných 189 miliárd dolárov. O bezmála štvrtinu stúpli infraštrukturálne objednávky, o tretinu väčší bol dopyt po strojných zariadeniach a dvojciferne si polepšili aj servisné služby.

Priemyselné objednávky GE akcelerovali dvojciferným tempom najmä na trhoch ako Čína, India, juhovýchodná Ázia, Rusko, Afrika, Latinská Amerika, ale aj v Kanade či Austrálii.

Silné výsledky prezentovala aj finančná divízia GE Capital. Jej zisk po zdanení v objeme 1,65 miliardy dolárov ťahal najmä rast pôžičiek a objem transakcií v lízingu.

Silnejúce výsledky GE sa premietli na 40-percentnom medziročnom náraste výdavkov na výskum a vývoj. Výkonný riaditeľ koglomerátu Jeffrey Immelt očakáva rast hlavných ukazovateľov aj v nasledujúcom polroku. Väčšinu tržieb skupiny už generuje zahraničie.

GE je najväčší svetový producent elektrárenských turbín a tryskových motorov, produkuje lokomotívy, domáce spotrebiče a iné výrobky. Jeho aktivity zahŕňajú finančné služby, angažuje sa na trhu s médiami či nehnuteľnosťami. Výsledky GE sa považujú za významný barometer podnikateľských nálad v americkej i svetovej ekonomike. Firma pôsobí vo viac ako sto štátoch a zamestnáva približne 300-tisíc ľudí.

Akcie GE sú dlhodobo súčasťou prestížnych indexov Dow Jones Industrial Average i S&P 500. Ich kurz dnes na výsledky reaguje miernym rastom cez hranicu 19,2 dolára. Od začiatku roka akcie GE zosilneli o päť percent, no za posledných päť rokov absolvovali jazdu po „húsenkovej dráhe“. Zo 40-dolárovej hranice v roku 2007 klesli v kritickom marci 2009 až pod hranicu 10 dolárov, aby už ku koncu roka 2010 prekonali 18 dolárov.

Firma v súčasnosti vypláca akcionárom solídnu ročnú dividendu na úrovni 0,6 dolára na akciu. Dividendový výnos na úrovni 3,2 percenta je na trhu o viac ako polovicu vyšší, než má v priemere päťstovka najväčších amerických firiem.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com