Za minulý i predminulý rok už ale nielenže zarobila dohromady vyše jeden a trištvrte milióna eur, no zdá sa, že spolumajitelia Esetu v biznise s drevom nabrali ďalší dych a v Žarnovici plánujú nový a ešte masívnejší investičný projekt.

Primátor Žarnovice Kamil Danko pre portál nasziar.sme.sk totiž uviedol, že Energy Edge ZC chce v meste oživiť aj dávnejšie uzavretú preglejkársku výrobu po podniku bývalej Preglejkárne. Investícia do výroby preglejok má podľa neho dosiahnuť až 30 miliónov eur a zamestnať sa v nej majú až tri stovky ľudí.

A to ešte od tejto firmy, ktorú spolumajitelia Esetu vlastnia spolu s ružomberským drevárom Jánom Šestinom, nemá byť stále všetko.

Primátor portál tiež informoval, že neskôr chce spoločnosť v rozľahlom areáli po bývalej preglejkárni rozbehnúť aj ďalšie zatiaľ nespresnené drevárske výroby. Tie by mali stáť až vyše 85 miliónov eur a zamestnať by mali ďalších 500 až 700 ľudí. Dohromady má teda Energy Edge ZC podľa primátora do drevárskych výrob v meste zainvestovať v dvoch etapách až skoro 120 miliónov eur a zamestnať v nich má až skoro tisícku ľudí.

Aktualizované 10. 5. 2016 o 14:05 o vyjadrenie samotného investora, ktorý spresnil, že v Žarnovici sa majú vyrábať dopravné technológie na báze dreva: J. Šestina, ktorý je vizionárom celého energeticko-drevárskeho zoskupenia okolo firmy Energy Edge ZC, TRENDU potvrdil reálnosť celej pripravovanej investície s tým, že ešte o niečo zvýšil predpokladaný počet novovytvorených pracovných miest. V novej priemyselnej zóne po bývalej Preglejkárni jeho firma podľa neho vo výrobných činnostiach zamestná do zhruba dvoch až troch rokov až celkovo 1 300 ľudí. Ďalších 900 ľudí sa podľa neho zamestná aj v predaji a distribúcii hotových produktov firmy.

Čo presne bude v Žarnovici produkovať jeho firma, ale povedať nechcel. Iba naznačil, že z dreva bude pochádzať iba menšia polovica finálnej produkcie a ostatok budú tvoriť rôzne technológie. Tiež naznačil, že jeho firma bude po novom v Žarnovici vyrábať technológie pre dopravu. Na otázku či bude spolu s dvoma spolumajiteľmi Esetu vyrábať lode, lebo práve pri tých sa využíva aj viac dreva, už ale konkrétnejšie nereagoval.

Tiež uviedol, že celý projekt bude plne financovať iba terajšia trojica spolumajiteľov Energy Edge ZC. „V plnej miere vieme financovanie celého projektu zabezpečiť iba my traja. Ďalších spoluinvestorov do projektu neprizývame,“ uviedol J. Šestina s tým, že ďalšie presnejšie informácie o chystanom projekte bude môcť verejnosti predstaviť až o pár mesiacov.

Tandem spoluvlastníkov Esetu s J. Šestinom pritom musel o nových výrobách na báze dreva uvažovať už dlhšie.

Už vo výročnej správe ich Energy Edge ZC za rok 2014 sa uvádza, že časom chce firma v Žarnovici investovať aj do drevárskych výrob. Aby tak vedela viac zhodnotiť drevo a aby mala z drevárskych výrob aj lacnejšie odpady pre svoju biomasovú elektráreň.

Žarnovická elektráreň Energy Edge ZC s celkovým výkonom 11 megawattov spočiatku rozhodne nemala na ružiach ustlané. Jej výstavba sa predlžovala a ťažko si hľadala aj odberateľov na svoje teplo. No od predvlaňajška, keď sa dokázala rozbehnúť naplno, je už v zisku.

Predvlani pri ročných tržbách skoro 10 miliónov eur zarobila bezmála 1,1 milióna eur a vlani vyše 670-tisíc eur. Z prvého zisku z predvlaňajška však muselo ísť na krytie starších strát z náročnejšieho obdobia štartu skoro trištvrte milióna eur.