Jednou z myšlienok spoločnosti Amazon je, že ak ľudia a technológie pracujú v harmónii, dejú sa veľké veci. Podľa spoločnosti je z hľadiska budúcnosti veľmi dôležité investovať do zamestnancov a ich zručností, no zároveň je potrebné napredovať v základných vedeckých poznatkoch a inovovať tam, kde to dáva zmysel.

Amazon investuje do robotiky a pokročilých technológií veľké finančné prostriedky, čo mu umožňuje automatizovať a zjednodušovať podstatnú časť všetkých činností.

„Nevnímam robotiku ako človek verzus technológie. Nie je to o tom, že roboti nahrádzajú ľudí, ale o spolupráci medzi ľuďmi a robotmi,“ hovorí Tye Brady, hlavný technológ Amazon Robotics.

Technológie vytvoria nové miesta

Roboti sa podľa Amazonu snažia robiť za ľudí práce, ktoré nie sú atraktívne a ktoré sa neustále opakujú. Umožňujú tak ľuďom nestrácať čas a venovať sa dôležitejším úlohám. Ak sa zamestnanci môžu sústrediť na významnejšie úlohy, prichádza väčšia efektivita a spolu s ňou aj rast.

Dron Prime Air spoločnosti Amazon
Neprehliadnite

Amazon chce letecky doručovať 500 miliónov balíkov ročne. Budú bezpečne padať z neba

Je však úplne jednoznačné, že štruktúra pracovných miest sa zmení. V Amazone hovoria, že technológie dokážu vytvoriť nové pracovné miesta. Firme sa podarilo vytvoriť 700 nových pracovných miest, ktoré predtým neexistovali.

„V robotike pracujem už niekoľko desiatok rokov, a nikdy by mi nenapadlo, že dnes budeme mať pozíciu ako napríklad Social Media Coordinator pre Blockchain. Keď prišla prvýkrát televízia, odbory hercov hovorili o veľkej katastrofe. Odrazu však bolo viac hercov a celkovo viac ľudí pôsobiacich v tomto priemysle. To isté sa stane aj v tom našom. Som presvedčený, že technológie vytvoria viac pracovných možností,“ hovorí T. Brady.

Pracovné miesta budúcnosti

V pracovných ponukách spoločnosti Amazon je dnes možné nájsť okrem bežných pracovných pozícií aj úplne nové, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi vôbec neexistovali. Firma napríklad potrebuje lídra v oblasti digitálnej meny či blockchainu. Amazon síce neakceptuje platby kryptomenami, no pri svojich službách sa často inšpiruje inováciami z oblasti kryptomien. Cloudová divízia spoločnosti, Amazon Web Services už disponuje plne spravovanou službou Amazon Managed Blockchain, ktorá umožňuje poskytovať blockchainovú infraštruktúru len pomocou niekoľkých klikov.

Podobné pozície do svojich radov hľadá aj ďalší gigant Apple. V ponukách sa v prípade potreby môže objaviť pozícia manažéra rozvoja podnikania pre alternatívne platby, pričom jednou z kľúčových kvalifikácií musí byť minimálne päťročná skúsenosť s prácou u alternatívnych poskytovateľov platieb prostredníctvom digitálnych peňaženiek, rýchlych platieb či kryptomien.

Obsadiť novovytvorené pracovné miesta však nebude jednoduché. Firmy budú musieť svojich zamestnancov podporovať a vytvoriť im vhodné podmienky na rekvalifikáciu. Preškolenie bude potrebné najmä v oblastiach, po ktorých je dnes najväčší dopyt. Ide najmä o robotiku a softvérové inžinierstvo. Amazon spustil v roku 2020 svoj vlastný študijný odbor mechatronika a robotika, ktorý má dodnes viac ako 1 400 absolventov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa