Podľa prieskumu GEM (The Global Entrepreneurship Monitor) si až 81,2 % Slovákov myslí, že na Slovensku nie je jednoduché začať podnikať. Takmer polovica opýtaných priznala, že strach z komplikovaných procesov na začiatku podnikania by ich odradil ešte pred začiatkom vlastného biznisu. Tieto obavy v posledných rokoch ešte viac podčiarkla pandémia a neistoty týkajúce sa budúcnosti.

Nedajte sa odradiť obavami hneď na začiatku. Skúsenosti začínajúcich podnikateľov ukazujú, že voľba vhodných bankových produktov môže štart podnikania uľahčiť, odbremeniť od zbytočných starostí a navyše ponúka možnosť ušetriť.

Objavte balík benefitov pre podnikateľov od ČSOB

Pani Anita si v apríli tohto roku otvorila v Komárne kozmetický salón VIOR Beauty & SPA. Nápad na podnikanie mala podľa vlastných slov v hlave už dlhšie, otvorenie prevádzky sa však pre rôzne okolnosti odkladalo. Išlo najmä o technické záležitosti ako omeškania dodávok materiálov či technické problémy, ale otvorenie prevádzky oddialila aj pandemická situácia, ktorá službám v tejto oblasti nenahrávala. Hoci bola pani Anita v oblasti podnikania nováčikom, administratívne úkony a vybavovačky na začiatku neboli ničím, čo by sa nedalo zvládnuť. „Určite by bolo aj v tomto smere možné niektoré veci zjednodušiť a optimalizovať, no pokiaľ si je človek vedomý všetkých náležitostí, ktoré je potrebné dodržať, a vyberie si tú správnu banku, nejde o žiaden veľký problém,“ hovorí.

S tým, že začiatok podnikania nemusí byť komplikovaný, súhlasí aj Dáša Polláková z ČSOB. „Pokiaľ ide o bankové produkty pre začínajúcich podnikateľov, je dôležité obrátiť sa na skúseného partnera. V ČSOB sa podnikateľom venujeme už dlhé roky a vnímame ich potreby, preto im dokážeme poradiť s výberom vhodných bankových produktov,“ hovorí.

Naštartujte svoje podnikanie s balíkom benefitov od ČSOB

Bankové produkty presne na mieru potrebám podnikateľov

Vďaka skúsenostiam s požiadavkami podnikateľov ČSOB vytvorila aj balík benefitov pre podnikateľov, ktorí si vďaka nemu môžu zvoliť produkty presne na mieru svojho podnikania. Okrem podnikateľského účtu, ktorý je nevyhnutný na začatie podnikania, si k nemu môžu klienti zriadiť účet na súkromné potreby, poistiť svoje podnikanie a bez ďalších poplatkov a provízií môžu získať aj platobnú bránu či mobilný platobný terminál (bez poplatkov počas prvých 6 mesiacov) alebo stacionárny či prenosný POS terminál (bez poplatkov za prvé 3 mesiace). „V posledných rokoch evidujeme zvyšujúci sa trend bezhotovostných platieb, preto klientom odporúčame zriadiť si vo svojej prevádzkárni možnosť platby kartou. Dá sa povedať, že dnes ide takmer o nevyhnutnosť,“ vysvetľuje Dáša Polláková z ČSOB.

Zistite viac o platobných termináloch od ČSOB pre začínajúcich podnikateľov

POS terminál využíva vo svojom kozmetickom salóne aj pani Anita. Umožnenie bezkontaktných platieb sa však netýka len podnikateľov so stálou prevádzkárňou. Mobilný mPOS terminál môže byť zaujímavou konkurenčnou výhodou aj pre podnikateľov v remeselnej oblasti. „Medzi klientmi máme niekoľko príkladov podnikateľov, ako sú inštalatéri a ľudia poskytujúci servis spotrebičov, ale aj ľudia prevádzkujúci ambulantný predaj. V časoch, keď už málokto nosí so sebou hotovosť, ide o skvelé riešenie, ktoré podnikatelia i zákazníci oceňujú,“ prezrádza Dáša Polláková z ČSOB.

Netreba zabúdať na poistenie

Určitým obavám spojeným s podnikaním sa nevyhne asi nikto, existujú však spôsoby, ako im predchádzať. Skúsenosti s tým má aj Klaudia, ktorá sa spolu s manželom venuje výrobe dekorácií a bytových doplnkov. „Našu dielňu, kde sme skladovali aj materiál na výrobu, zaplavila počas povodní prívalová voda, ktorá zničila časť materiálu a poškodila výrobný prístroj. Našťastie, z poistenia sme dokázali pokryť škody na priestoroch a hradili sme z nich aj ušlý zisk a fixné náklady,“ hovorí a priznáva, že bez poistenia by svoje podnikanie pravdepodobne museli ukončiť. Poistenie, ktoré si môžu podnikatelia zriadiť v rámci balíka benefitov v ČSOB, sa postará o ochranu majetku, zariadenia a strojov, ale chráni podnikateľov aj v prípade prerušenia prevádzky po poistnej udalosti či v prípade hmotnej zodpovednosti.  

Viac informácií nájdete na: www.csob.sk.