Obchodovanie s ruskou ropou postihol dvojitý úder. Rusko si na svoj zoznam môže pripísať už len zúžený počet kupujúcich ropy a ropných produktov, keďže Európa sa s touto komoditou postupne lúči. Navyše, zostávajúci Putinovi odberatelia si dohodli výrazné zľavy za dovoz čierneho zlata.

Najnovší odhad hovorí, že vlajková loď ruskej triedy Ural sa na exportnom termináli obchodovala za približne 52 dolárov za barel. To je menej o 33,28 dolára alebo 39 percent v porovnaní s ropou Brent. Pri poslednom najvýraznejšom znížení v roku 2021 bol priemerný rozdiel medzi oboma tipmi ropy len 2,85 dolára. Diskontné ceny odberateľov ropy stoja ruských vývozcov približne štyri miliardy dolárov mesačne a zároveň znižujú daňové príjmy Kremľa z predajov do zámoria.

V dôsledku blížiaceho sa embarga na dovoz po mori a sankciám Západu sa toky ropy odklonili z Európy najmä smerom na východ. Zmena tokov do Ázie znamená, že India sa hneď po Číne stala druhým najväčším odberateľom Ruska. Tieto dve krajiny teraz nakupujú dve tretiny všetkej ropy vyvážanej po mori z Ruska; najmenej polovica ropy vyvážanej potrubím z Ruska smeruje do Číny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa