Tri mesiace po zavedení obmedzení štát začína riešiť problémy  nájomcov i prenajímateľov v prevádzkach, ktoré uzatvoril pre koronavírus. Obe strany ostali bez príjmov, ale nájomné im ostalo „visieť“ na krku.

Po tom, ako vláda zakázala dočasne vypovedať nájomné zmluvy, prichádza s ďalším opatrením. Prispeje na nájomné toľko, koľko z neho zľaví prenajímateľ. O návrhu má ešte kabinet rokovať, do parlamentu pôjde v zrýchlenom legislatívnom konaní v júni.

Rozhodne prenajímateľ

Prenajímatelia budú mať pri žiadosti o pomoc hlavné slovo a nároky nájomcov sa môžu odvíjať od ich rozhodnutia, či im zľavu poskytnú a v akej výške.

„Návrh zákona, ktorý bude upravovať pravidlá kompenzácie časti nájmov štátom pri povinne zatvorených prevádzkach, pripravujeme spolu s ministerstvom spravodlivosti. Súbežne rokujeme s Európskou komisiou, aby výsledné riešenie bolo v súlade s pravidlami o poskytnutí štátnej pomoci,“ uviedla Katarína Svrčeková, hovorkyňa rezortu hospodárstva. 

Peňažný príspevok by mal žiadať prenajímateľ, pričom by mal vedieť doložiť aj stanovisko nájomcu. „Žiadosti budú podávané elektronicky, proces by mal byť čo najjednoduchší,“ objasnila K. Svrčeková. Hoci žiadateľom bude jedna strana, podmienky na jej vyplatenie musia splniť obidve. Príspevok bude možné získať aj spätne za obdobie, odkedy boli prevádzky povinne zatvorené.

Ako to má fungovať? Ak prenajímateľ poskytne nájomcovi 50-percentnú zľavu, zvyšných 50 percent doplatí štát. Vtedy nájomca neplatí nič. Ak dá 20-percentnú zľavu, rovnakým dielom prispeje štát a zvyšných 60 percent zaplatí nájomca v splátkach rozložených na štyri roky. Ak prenajímateľ neodpustí nájomcovi nič, nájomca splatí nájomné rozložené takisto do štyroch rokov. Počas splátok nebude môcť prenajímateľ nájom zvyšovať ani dať nájomcovi výpoveď. Hoci podporu štátu prevádzkovatelia obchodných domov i nájomcovia vítajú, predsa sa vynára viacero otáznikov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa