Firma podľa neho klamala zákazníkov, keď pod rôznymi názvami predávala rovnaký prípravok s tým, že je na rôzne druhy bolesti. Varianty vraj stáli skoro dvojnásobok než štandardný liek proti bolesti Nurofen, napísala agentúra Reuters.

Prípravky Nurofen Back Pain, Period Pain, Migraine Pain a Tension Headache, ktoré sa predávali ako prípravky proti bolesti chrbta, proti menštruačným bolestiam, proti migréne a proti tenzným bolestiam hlavy, sú podľa súdu prakticky totožné. Tým, že ich firma charakterizovala ako prípravky proti rôznym druhom zdravotných ťažkostí, sa podľa súdu dopustila „klamlivých praktík“.

„To, že sú rovnaké, sme vedeli už roky,“ povedal Reuters lekárnik v istej lekárni v Sydney. „Zákazníkom sme radili, aby si kúpili štandardný liek proti bolesti, ktorý je lacnejší,“ uviedol.

Prípad dostal na súd austrálsky výbor na ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľov (ACCC). Každý z produktov proti špecifickým bolestiam podľa neho obsahuje rovnakú účinnú látku, totiž ibuprofenum lysinicum 342 mg. Pri liečbe bolestí označených na balení prípravku však tieto prípravky neboli účinnejšie ako ostatné produkty Nurofen. Reckitt má na odstránenie spomínaných variantov z obchodov tri mesiace.

Spoločnosť uviedla, že varianty proti špecifickým bolestiam „nemali za cieľ klamať spotrebiteľov“, ale pomôcť im vyznať sa medzi prípravkami na zmiernenie bolesti, predovšetkým v tých obchodoch, kde im s rozhodnutím nemôže pomôcť zdravotnícky personál.

Reckitt vyrába širokú škálu produktov ako kozmetiku Dettol, čistiace prípravky Harpic či kondómy Durex. Varianty lieku Nurofen proti špecifickým bolestiam sa predávajú aj na Novom Zélande a v Británii.

Austrália je podľa všetkého prvou krajinou, ktorá proti týmto prípravkom zakročila, napísal Reuters. Dátum súdu o možnej pokute nie je zatiaľ známy.