Tuzemský trh dávno nebol na tom tak zle ako v súčasnosti. Vláda firmám vôbec nepomáha ani s nimi nehľadá riešenia na ťažkú energetickú krízu. Prudký nárast cien zemného plynu, emisných povoleniek a elektrickej energie sa už prenášajú na celú ekonomiku.

Do pár mesiacov hrozí vlna krachov ďalších závodov, trh to ochromí, tvrdí v rozhovore pre TREND Petr Bláha, generálny riaditeľ spoločnosti Duslo Šaľa. Jeden z najväčších európskych producentov minerálnych hnojív a kvapaliny do motorov adblue patrí do portfólia Agrofertu Andreja Babiša.    

Slovenská chemička Duslo Šaľa odstavila svoju prevádzku už pred týždňom. Dôvodom je revízia, ktorá má trvať šesť týždňov. Zachytili sme informáciu, že po revízii nemusí dôjsť k spusteniu výroby. Prečo?

Odstavili sme rozhodujúcu časť závodu pre revíziu a prípadnú opravu technológií. Je tu však aj ďalší problém. Ceny energií sú také vysoké, že je finančne neúnosné to uniesť. Chemické fabriky už odstavili v podstate všetci naši konkurenti po celej Európe, pretože pre rapídne rastúce ceny elektriny a plynu jednoducho nemôžu normálne fungovať.

Na snímke predseda vládx SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Bratislave 25. júna 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Vláda hrá s firmami ruskú ruletu. Smrtiaca špirála sa roztáča, tisíce Slovákov budú na dlažbe

My sme prevádzky odstavili pred týždňom a odstávka bude trvať minimálne ešte päť týždňov. Celá Európa, konkrétne výroba v chemických závodoch produkujúcich čpavok a následne minerálne hnojivá, prakticky zastala.  

Týka sa to naozaj celej Európy?

Postupne dochádza k tomu, že Európania úplne odstavujú rôzne chemické závody pre enormné ceny energií. Nemôžu dlhodobo generovať enormné finančné straty. Napríklad najväčšia svetová chemická spoločnosť v Nemecku BASF sa chystá ešte viac znížiť výrobu amoniaku. Postupne zatvárajú fabriky ďalšie a ďalšie firmy aj v  okolitých štátoch, ako je napríklad Maďarsko ((Nitrogénművek), Chorvátsko (Petrokemija Kutina) či Nemecko (SKW Stickstoffwerke Piesteritz) .

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa