Spolu s keramikárkou Lindou Vikovou rozbehli malý ateliér a tvoria pod značkou si.li. už desať rokov. Myslenie zákazníka sa odvtedy viditeľne posunulo. „Uvedomuje si hodnotu ručne prevedenej práce, viem ju lepšie oceniť a vnímať," konštatuje Simona Janišová. Aktivity spojené s edukáciou laickej verejnosti sú však stále potrebné, no témy, ktoré kedysi riešila skupina študentiek z VŠVU v rámci OZ Denamit, už dnes riešia iní. 

V rozhovore sa dozviete aj to
  • či sa dá výrobou keramiky zarobiť
  • či je zákazník ochotný zaplatiť za vázu viac ako sto eur
  • prečo nepropaguje svoje tvorbu na sociálnych sieťach tak, ako zahraniční umelci
  • prečo ju zatiaľ neláka veľkovýroba
  • prečo sa prestala venovať výrobe autorských vianočných ozdôb

Nehnevá ju, keď si ľudia kúpia hrnček v Ikei. „Aj ja tam nakupujem, je to v poriadku. No verím, že u zákazníka sa nájde priestor aj pre našu tvorbu," hodnotí. S. Janišová spolupracuje so Slovenskou národnou galériou (SNG), s bratislavskou zážitkovou reštauráciou Iasai, pre ktorú pripravila kolekciu porcelánu, ale aj pre Daniela Tilingera, šéfkuchára z Devína. Ten koncom budúceho roka otvorí reštauráciu v luxusnej devínskej lokalite. 

Na snímke šéfkuchár Daniel Tilinger.
Neprehliadnite

Varil celebritám, dnes je jeho investorom Patrik Tkáč. V Devíne povýši segedín na umenie

Najdrahší výrobok v portfóliu keramikárky sa pohybuje na hodnote asi 180 eur. „Niektoré sú rádovo oveľa drahšie, ale to už ide vyslovene o umelecké diela, ktoré sú vnímané v kontexte umeleckého trhu," vysvetľuje S. Janišová. 

Autorské vianočné ozdoby robila ako prvá

V roku 2011, rok po ukončení štúdia, ako prvá začala vyrábať autorské vianočné ozdoby z porcelánu. Sama ich navrhla a vo vlastnom ateliéri aj realizovala. Hovorí, že v tom čase trošku zaplátala dieru na trhu. Dnes už výrobu porcelánových vianočných ozdôb prenecháva mladším kolegom. V jej portfóliu sa stále nachádzajú a je možné ich kúpiť. „Bola to produktová tvorba, ktorá ma určitým spôsobom začala po ukončení štúdia živiť," spomína Simona. Vytvorila sto kusov porcelánových šišiek. Dodnes je to málosériová ručná výroba, ale ide o jej najrozšírenejší artikel. Ostatné svoje produkty vyrobí len v niekoľkých kusoch. 

Celý rozhovor so Simonou Janišovou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa