Nie je zamestnanie ako zamestnanie. Podľa tejto poučky sa zostavujú dva druhy rebríčkov najväčších zamestnávateľov na svete. V prvom prípade sa berú do úvahy aj zamestnanci ozbrojených zložiek štátov ako napríklad vojaci, v druhom prípade štatistika počíta len s ľuďmi z civilného sektora a spoločnosťami v rukách súkromných vlastníkov.

V tomto prípade budeme pracovať s druhou možnosťou. Väčšinu domovských krajín spoločností na prvých desiatich miestach tvoria Spojené štáty americké a Čína. Poradie sa síce v priebehu niekoľkých rokov premiešava, prvému miestu však stále dominuje rovnaká americká firma.

10. U. S. Postal Service

Výplatná listina je dlhá. Pozrite si zoznam najväčších zamestnávateľov sveta

10. United States Postal Service (565 802 zamestnancov) Zdroj: Getty Images

Americká poštová služba je nezávislá agentúra vlády Spojených štátov amerických (USA), ktorá poskytuje poštové služby v celej krajine, vrátane ostrovných oblastí a pridružených štátov.

Americká pošta zamestnáva bezmála 565 802 interných pracovníkov, čo z nej robí aj jedného z najväčších zamestnávateľov v USA. Podľa údajov z roku 2017 prevádzkuje viac ako 30-tisíc poštových úradov a miest. Ročne doručí približne 149,5 miliardy kusov pošty.

Disponuje aj jednou z najväčších flotíl vozidiel na svete, používa ľahko identifikovateľné dodávky značky Chevrolet a Ford v modro-bielych farbách. Je to geograficky a objemovo najväčší poštový systém na svete, ktorý dodáva takmer polovicu svetovej pošty.