Priepastný rozdiel v dostupnosti logistických a priemyselných nehnuteľností medzi západom a východom Slovenska sa stiera len pomaly. Región v okolí hlavného mesta ťaží z pohodlného diaľničného napojenia na tri okolité krajiny a západnú Európu, záujem investorov budovať priestory pre priemysel sa však končí kdesi pod Strečnom.

Prešovský a Košický kraj sú prakticky odrezané od európskej diaľničnej siete a bez nej zásadný rozvoj logistiky možný nie je. Výsledkom je, že na východoslovenský región dnes pripadá len slabých šesť percent celkovej rozlohy logistických a priemyselných nehnuteľností na Slovensku.

doprava, krizovatka
Neprehliadnite

Regály obchodov sa sťahujú za mesto, musia však ostať na dosah

Postupné prebúdzanie

V minulom roku sa však celková rozloha priemyselných a logistických nehnuteľností na východe Slovenska výrazne zvýšila. Dáta agentúry JLL ukazujú, že na konci minulého roka dosahovala 169-tisíc metrov štvorcových, približne o polovicu viac, než na jeho začiatku.

Záujem zo strany investorov o východnejšie lokalizované nehnuteľnosti však ostáva problémom. Takmer deväť percent dostupnej plochy na východnom Slovensku bolo ku koncu minulého roka neobsadených. Na strednom Slovensku to bolo dokonca viac ako jedenásť percent. Na porovnanie, v okolí Bratislavy bola miera neobsadenosti priemyselných nehnuteľností pod úrovňou siedmich percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa