Pokračujúci prepad objednávok, rekordné ceny energií a vysoká inflácia, na pozadí ktorej sa rodí riziko ekonomickej recesie.

S týmito dôvodmi vstupuje do rokovaní s odborármi jeden z najväčších zamestnávateľov Spiša, výrobca chladiarenských kompresorov a kondenzačných jednotiek spoločnosť Embraco Slovakia.

Rokovania s odborovým zväzom a Úradom práce sa týkajú možnosti hromadného prepúšťania, ktoré sa pravdepodobne dotkne približne sedminy jej zamestnancov. Pre závod, ktorý aktuálne zamestnáva približne 1750 ľudí by to znamenalo rozdať 270 výpovedí. 

Hrozí ďalšia odstávka

Popri poklese dopytu, ktorý je v posledných týždňoch spôsobený aj zhoršenou podnikateľskou náladou zákazníkov z očakávanej recesie, spoločnosť avizuje, že dlhodobo bojuje s nadmernou infláciou v cenách materiálov a prepravných nákladov.

„Tieto faktory nás v boji s ázijskou konkurenciou znevýhodňujú. V nemalej miere sa k nim pridal prepad dopytu v Rusku a Ukrajine spôsobený vojnou a sankciami,“ spresňuje riaditeľ závodu v Spišskej Novej Vsi, Tomáš Kandra.

Rokovania medzi zamestnancami a vedením najväčšieho zamestnávateľa na Spiši trvali niekoľko týždňov.
Zdroj: Embraco

Ako dodáva, znižovanie počtu zamestnancov bude nevyhnutným krokom hlavne z hľadiska dlhodobej udržateľnosti a ekonomickej stability závodu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa