Slovensko sa pri čerpaní peňazí z rozpočtu EÚ v budúcom sedemročnom rozpočtovom období, vrátane úniového fondu obnovy, bude musieť zamerať na veľké projekty, aby stihlo vyčlenené zdroje použiť. Novinárom to dnes povedal premiér Igor Matovič, ktorý dohodu štátnikov členských krajín EÚ na summite v Bruseli označil za geniálnu správu pre Slovensko.

„Ak si niekto myslí, že to môžeme rozdeliť do tisícok malých projektov, nemáme šancu. Musia to byť obrie národné projekty typu - poďme dobudovať na Slovensku kanalizáciu. Povedzme si, že ideme vybudovať tri alebo desať obrovských nových nemocníc," povedal Matovič po prílete do vlasti.

Igor Matovič - rozpočtový samit v Bruseli (júl. 2020)
Neprehliadnite

V nasledujúcich rokoch bude mať Slovensko z EÚ viac ako 40 miliárd eur

Slovensko dlhodobo pomaly čerpá peniaze z európskych fondov. „Pre Slovensko to bol najdôležitejší summit počas členstva v EÚ," uviedol Matovič k dohode, ku ktorej štátnici krajín európskeho bloku dospeli až po dlhých rokovaniach. Bruselský summit bol Matovičov prvý, ktorého sa osobne zúčastnil. Matovič dodal, že ročne by úniových zdrojov mohla krajina získať peniaze zodpovedajúce siedmim percentám výkonu svojej ekonomiky.