Z bývalého areálu skrachovaného vrbovského textilného výrobcu Trikota vznikol malý priemyselný park. Za posledný rok ho vybudovala spoločnosť s talianskym kapitálom Elisa, s.r.o., Vrbové. Poschodovú halu, administratívnu budovu a ďalšie časti areálu kúpila z konkurznej podstaty Trikoty v septembri minulého roka za približne 40 mil. Sk. Odvtedy investovala do rekonštrukcie objektov 11 mil. Sk, ďalších dvadsať miliónov korún na opravy infraštruktúry ešte bude nasledovať.

TREND o tom informoval generálny riaditeľ poradenskej firmy EDAS, a.s., Bratislava Vito Bovoli. Táto dcérska spoločnosť talianskej EDA Program z Cavezza je polovičným majiteľom Elisy, majiteľa a správcu priemyselného parku.

Druhým podielnikom je jeden z nájomníkov v parku, výrobca spodnej bielizne Andrea, s.r.o., Vrbové. Ide o dcérsku spoločnosť talianskeho textilného koncernu Nuova Iva. Tá vyrába vo Vrbovom už od roku 1992 pôvodne ako spoločný podnik Nuova Iva a Trikoty. Po tom, čo slovenský podnik vstúpil do konkurzu, Taliani odkúpili jeho podiel vo firme Andrea. V súčasnosti firma zamestnáva okolo 150 ľudí.

Taliansky textilný výrobca bol potom jedným z iniciátorov vzniku Elisy, ktorej sa podarilo získať zhruba dve tretiny areálu Trikoty. Zvyšok odkúpila spoločnosť Technopol, a.s., Bratislava, ktorá v druhej hale vyrába ošatenie vo svojej dcérskej spoločnosti Technopol Trikota, a.s., Bratislava.

Andrea však nie je jediným nájomníkom v hale Elisy, usadili sa tu aj ďalší malí talianski investori. Výrobou pančúch sa zaoberá firma Darling, Promoplast lisuje plastové hračky, Skrem montuje doplnky pre elektrotechniku a produkcii prílb sa venuje firma Helmettech. Hosťom v talianskom prostredí je rakúsky výrobca pánskej konfekcie Avila. V priemyselnom parku zatiaľ vzniklo 400 pracovných miest.

Obsadená je však zatiaľ iba polovica zo 14-tisíc m2 výrobných a 3 400 m2 skladovacích plôch. Na nájomníkov čaká aj väčšina z ôsmich poschodí administratívnej budovy s celkovou rozlohou štyritisíc štvorcových metrov.

"Radi by sme z parku vytvorili centrum módy na Slovensku, ako bol kedysi trenčiansky Slovakotex," prezrádza V. Bovoli. "V halách by prebiehala výroba, vo výškovej budove by sa mohli usadiť návrhári a potrebný servis." Elisa by tu chcela umiestniť aj bankové a stravovacie služby, dve najvyššie poschodia budovy plánuje premeniť na hotel. "Talianski podnikatelia tu dostanú servis, na ktorý sú doma zvyknutí, vrátane talianskej kaviarne a reštaurácie," vysvetľuje šéf EDAS. Správca parku poskytuje nájomníkom aj strážnu službu či upratovanie. Nezabudlo sa ani na zamestnancov. "Väčšinou ide o mladé ženy, takže sme spolu s parkoviskom odkúpili aj materskú škôlku pred areálom," pripomína V. Bovoli.