Koncern už vo štvrtok oznámil, že svoje značky rozdelia do skupín nazvaných Volume, Premium a Super Premium. Nespresnil však, aké značky budú jednotlivé skupiny zahŕňať.

H. Diess v piatok uviedol, že do skupiny Volume budú okrem značiek VW, Seat a Škoda patriť tiež ľahké úžitkové vozidlá a divízia Moia zameraná na moderné dopravné služby, ako je napríklad zdieľanie automobilov.

Spory Diessa a Osterloha

Skupina Premium bude zahŕňať značku Audi a skupina Super Premium značky Porsche, Bentley, Bugatti a Lamborghini, píše agentúra DPA.

Dozorná rada vo štvrtok rozhodla, že H. Diess nahradí na čele koncernu Matthiasa Müllera. H. Diess bol doteraz šéfom značky VW. S riadením skupiny značiek zamerané na masový trh mu teraz bude pomáhať prevádzkový riaditeľ, ktorý bude mať na starosti každodenné záležitosti a ktorý zatiaľ nebol vymenovaný, napísala agentúra AP.

H. Diess na tlačovej konferencii vyhlásil, že Volkswagen musí výrazne zrýchliť tempo pri rozvoji aktivít v oblasti elektrického pohonu, automatizácia riadenia, digitalizácia a nových služieb. Uviedol tiež, že zváži predaj niektorých aktív.

Nového generálneho riaditeľa podporil predseda vplyvnej závodnej rady Volkswagenu Bernd Osterloh. "Sme presvedčení, že s H. Diessom máme na palube správneho muža," napísal v liste zamestnancom.

B. Osterloh mal pritom v minulosti s H. Diessom opakované spory kvôli jeho snahe o znižovanie nákladov značky VW. Šéf závodnej rady v tejto súvislosti Diessa okrem iného obvinil, že sa snaží využiť škandál okolo manipulácie s meraním emisií naftových vozidiel ako zámienku pre rušenie pracovných miest.