Jej cieľom je, aby do roku 2025 z miest v Európe a v USA zmizol milión osobných áut. Dve stovky šesťmiestnych mikrobusov chce Moia budúci rok vyslať do ulíc Hamburgu.

Okrem prepravy vozidlo cestujúcim ponúkne rýchly prístup k internetu a USB porty na nabíjanie telefónov a tabletov, povedal na tlačovej konferencii šéf divízie Ole Harms.

Počas troch rokov by sa flotila elektrických mikrobusov v druhom najľudnatejším nemeckom meste mala zvýšiť na tisíc a od roku 2019 sa mikrobusy majú začať objavovať aj v ďalších mestách.

Bližšie informácie k projektu vrátane ekonomických dát Harms odmietol prezradiť. Povedal len, že v Hamburgu sa v počiatočnom štádiu počíta so stratou. Firma však očakáva, že ľudia začnú preferovať platené jazdy pred vlastníctvom automobilu, ako aj to, že „trh je neobmedzený“.

Nový mikrobus na elektrický pohon chce Moia postaviť na modulárnych platformách VW, na jedno nabitie má prejsť okolo 300 kilometrov a jeho batéria by sa mala dobiť na 80 percent kapacity za 30 minút.

Spoločnosť Volkswagen založila divíziu Moia pred rokom. Do elektrifikácie, zdieľaných jázd a samoriadených vozov hodlá investovať miliardy eur.