„Čoraz častejšie sa stretávame s firmami, ktoré znižujú kancelárske kapacity a do budúcna počítajú so zdieľanými pracovnými miestami a prácou z domu,“ povedala Nikola Richterová, hovorkyňa pracovného portálu Profesia.

Už budúci rok sa v mnohých spoločnostiach počas pracovného týždňa na jednom pracovnom mieste vystriedajú viacerí zamestnanci. Veľká časť ľudí bude totiž čoraz viac pracovať z domu a mnohé podniky na tom neplánujú nič meniť ani po skončení pandémie.

Vďaka moderným technológiám je úplne jedno, či človek pracuje za počítačom v kancelárií, alebo pohodlí svojho domova. Z pohľadu firiem je najdôležitejšie, ako sa počas prvej vlny koronavírusu vyvíja produktivita práce u ľudí pracujúcich na home office. Odpoveď na túto otázku hľadali v spoločnom prieskume pracovný portál Profesia a iniciatíva Open HR forum.

„Respondentami tu boli personalisti zo spoločností, ktoré pôsobia na Slovensku. Väčšina z nich, teda 56 percent povedala, že produktivita sa počas práce z domu nezmenila, 18 percent tvrdí, že sa dokonca zlepšila, 13 percent vníma, že sa naopak zhoršila,“ priblížila N. Richterová. Pracovný portál sa tiež stretol s názormi, že počas prvej vlny bola produktivita vysoká a neskôr začala klesať.

Podľa samotných firiem výkonnosť ich zamestnancov závisí od veľkého množstva faktorov. Horšie sa napríklad pracovalo obchodníkom, ktorí nemohli chodiť na stretnutia a ťažkosti mali aj zamestnanci s deťmi žijúci v menších bytoch. Naopak dobre sa pracovalo tým ľuďom, ktorí doma majú vlastnú pracovňu a mohli sa na prácu lepšie sústrediť ako priamo v kancelárií.

Väčšine zamestnávateľov sa práca z domu zdá zaujímavá hlavne kvôli možnosti výrazne osekať náklady na prenájom pracovných priestorov. Aktuálne počíta každý piaty personalista s tým, že ľudia budú v roku 2021 polovicu pracovného týždňa robiť z domu. S takouto zmenou je spokojný každý tretí zamestnanec a naopak proti je každý piaty pracujúci človek.

Profesia práca z domu
Infogram

Zamestnanci musia mať právo vypnúť počítač

Podľa odborníkov na slovenské pracovné právo je dôležité, aby sa aj ľudia pracujúci z domu mohli po skončení pracovnej doby odpojiť od počítača a nemuseli reagovať na telefonáty. Pri práci v kancelárií tento problém existoval len okrajovo, keďže po odchode z firmy väčšina zamestnancov vypla počítač a na pracovné emaily odpovedala až nasledujúci deň.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa