Pre riaditeľa obľúbenej siete kníhkupectiev rozhodne nejde o prvý biznisový titul. V roku 2018 sa stal víťazom ceny TREND TOP Manažér roka. Držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2020 bude reprezentovať Slovensko na svetovom finále súťaže EY Svetový podnikateľ roka 2020. 

Michal Meško vyštudoval manažment a marketing na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2000 stál pri vzniku internetového kníhkupectva Martinus.sk, ktorého je dnes spolumajiteľom a CEO. Martinus je najväčšie internetové kníhkupectvo na Slovensku a druhý najväčším predajca kníh celkovo.

V súčasnosti prevádzkuje dvanásť kamenných predajní po celom Slovensku a zároveň aj internetové kníhkupectvo v Českej republike. Doposiaľ spojil vyše milión čitateľov s viac ako 20 miliónmi kníh.

Šimon Šicko, Pixel Federation
Neprehliadnite

EY Podnikateľ roka: Fellner, Šicko aj Trnka. Toto je 14. víťazov histórie súťaže

Vlajkovou loďou spoločnosti je kamenná prevádzka na Obchodnej Ulici v Bratislave, ktorá je zaujímavá unikátnym spojení s kaviarňou Shtoor. Od roku 2010, keď bolo spustené internetové kníhkupectvo, sa Martinus môže pochváliť každoročným nárastom tržieb, ktoré v roku 2019 atakovali hranicu 27 miliónov eur.

Počas pôsobenia M. Meška firma investovala nielen do technológií, ktoré zefektívňujú jej procesy, ale aj do rozširovania skladových priestorov či vlastnej webovej platformy.

Martinus, knihy
Zdroj: Trend, Maňo Štrauch
Martinus, knihy

„Michal Meško už dlhodobo reprezentuje podnikateľa, ktorý je autentický a robí podnikateľom dobré meno. Mladý človek, ktorý poctivou prácou vybudoval veľkú firmu. Neustále sa rozvíja, vzdeláva a kráča vlastnou cestou. Vytvára podmienky pre dlhodobo udržateľné podnikanie, ktoré je založené na všetkých jeho spolupracovníkov. S vášňou robí to čo ho baví. Tým inšpiruje a poháňa dopredu nielen seba, ale aj druhých,“ hovorí Juraj Habovštiak, predseda poroty a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2019.

Ďalší finalisti EY Podnikateľ roka 2020

Zoltán Berghauer, Compass Europe
Compass Europe vyrába sklolaminátové bazény a vo svojom segmente patrí medzi európsku špičku. Ako jediný výrobca tohto druhu na svete sa môže pochváliť dvomi najprestížnejšími dizajnovými oceneniami(RedDot, IF design). Má vybudovanú celoeurópsku sieť predajní a momentálne je aktívny v 35 krajinách sveta.

Jaroslav Chrapko, Dedoles
Dedoles je známy veselými výrobkami, ktoré robia ľuďom radosť. Sortiment, ktorý tvoria hlavne ponožky a spodná bielizeň, neustále rozširuje o nové dizajny a produktové rady. Tie úspešne predáva na svojich e-shopoch v 20 krajinách Európy a zároveň buduje sieť svojich kamenných predajní. Na Slovensku zamestnáva takmer 400 ľudí. 

Dmytro Borodavka, EU Poultry
Hlavnou činnosťou spoločnosti je spracovanie a predaj hydinových výrobkov. EU Poultry sa zameriava na veľkoobchodný predaj kuracieho mäsa do krajín strednej a východnej Európy. 

Dalibor Cicman, GymBeam
GymBeam je najrýchlejšie rastúca fitnes e-commerce firma v CEE regióne. V portfóliu GymBeam sú produkty športovej výživy, zdravých potravín, športového oblečenia a príslušenstva na cvičenie. Je aj predajcom produktov od 120 rôznych značiek z celého sveta. Víziou spoločnosti je vybudovať najväčšiu e-commerce platformu pre fitnes nadšencov v CEE regióne.

Peter Hrbáčik, itrinity
Softvérová firma vyvíja online nástroje pre marketing a majiteľov webových stránok. Jej produkty vyskúšali už viac ako dva milióny ľudí z celého sveta vrátane značiek ako Nasa, Airbnb či Adidas.

Kolekcia predaná do dvoch hodín

Titul EY Technologický podnikateľ roka 2020 získal spoluzakladateľ spoločnosti Capturing Reality Martin Bujňák. Spoločnosť sa zaoberá tvorbou a predajom vlastného fotogrametrického softvéru, ktorý umožňuje tvorbu 3D počítačových modelov z fotografií a mračien bodov. Softvér, ktorý je dnes priemyselným štandardom, vznikol ako výsledok vlastného výskumu.

Spoločnosť je dnes súčasťou Epic Games inc. Úspechy zožala aj v Hollywoode. Mekka filmov využila služby Slovákov pri filmových trikoch viacerých snímkov. Spoločnosti sa darí, za rok 2020 hospodárila s tržbami 3,2 milióna eur. Sídli v Bratislave a v súčasnosti má viac ako 50 zamestnancov.

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2020 získala Košičanka Jana Kurilaková za spoločnosť KURA Collection, ktorú založila v roku 2016. Hoci nie je vyštudovanou dizajnérkou ani krajčírkou, zaoberá sa šitím odevov a výrobou doplnkov. Predtým sa z pasie venovala interiérovému dizajnu a tvorila pod názvom – KURA Design.

Pracuje s prírodnými materiálmi, no počas koronaroka presedlala na látku, s ktorou začínala – na teplákovinu. Vyrába v Košiciach, kde zamestnáva 15 krajčírok. J. Kuriláková sa dnes snaží materiál objednávať prevažne z fabrík v strednej Európe, v Česku a Poľsku.

Dizajnérka Janka Kuriláková si získala svojim humor veľa fanúšikov.
Zdroj: Archív J.K.
Dizajnérka Janka Kuriláková si získala svojim humor veľa fanúšikov.

Počas uplynulých mesiacov jej objednávky vzrástli o 15 percent. Novú kolekciu uvádza približne každé dva mesiace a hneď, ako spustí predaj, do niekoľkých hodín sa takmer celá vypredá. Produkciu ponúka cez e-shop. Postupom času sa jej výrobky rozšírili nielen v rámci Slovenska a do Čiech, ale aj do ďalších európskych štátov. KURA Collection vlani zaznamenala tržby 850-tisíc eur.

Habovstiak Juraj, MTS Kriva
Neprehliadnite

Firma slovenského EY Podnikateľa roka napreduje. Teraz si trúfa na svet

Prijali sto nominácií

„Poslaním tejto súťaže je nielen vzdať uznanie úspešným podnikateľom, ale aj informovať verejnosť o inšpiratívnych podnikateľských príbehoch. Činnosť a aktivity slovenských podnikateľov často presahujú hranice našej republiky a mali by sme byť na nich právom hrdí,“ hovorí vedúci partner EY v Slovenskej republike Marián Bíž.

Z viac ako sto prijatých nominácií sa tento rok do súťaže kvalifikovalo dvadsaťdeväť podnikateľských osobností. Pätnásťčlenná porota, v ktorej bolo mnoho z víťazov minulých ročníkov, hodnotila uchádzačov podľa medzinárodných kritérií, akými sú podnikateľský duch, inovácie, čestnosť a poctivosť, osobný vplyv, finančné výsledky, strategická orientácia a celoštátny či globálny dosah.

O súťaži EY Podnikateľ roka

EY Podnikateľ roka je najprestížnejšia svetová súťaž podnikateľov, ktorá vzdáva hold výnimočným osobnostiam. Jej cieľom je ukázať verejnosti vynikajúce osobné príklady na poli podnikania, ktoré môžu byť vzorom pre mladých, začínajúcich podnikateľov. Súťaž EY Podnikateľ roka je koncipovaná ako medzinárodná, preto sú kritériá, podľa ktorých sa posudzujú jednotliví účastníci, v každej krajine porovnateľné. V súčasnosti sa ako jediná svetovo uznávaná súťaž svojho druhu pravidelne vyhlasuje v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Podrobnejšie informácie nájdete na www.eypodnikatelroka.sk.