Konkrétne sa zaujíma o Ukrajinu a Rusko. „V súčasnosti uvoľňuje pravidlá na preberanie pôdy zahraničnými investormi Ukrajina. Sankcie proti Rusku sa tiež musia niekedy skončiť. Obe tieto krajiny navyše nie sú od nás až také vzdialené. Určite môžu byť zaujímavé,“ hovorí pre TREND Oszkár Világi.

Nové ciele na východe

V oboch štátoch sa pozerá po rozbehu agrárnych a logistických aktivít. V agrobiznise a nadväzujúcom potravinárstve už pritom má bohatšie skúsenosti z domova. Patrí mu dunajskostredská farma Agrosun i tamojší mäsokombinát Istermeat. Vlastní aj veľkomederskú mliekareň Euromilk a v Chľabe pri Štúrove zasa buduje nové vinárstvo Wineresidence.

Logistika by pre neho však bola úplne novým biznisom.  „Logistické centrá na dodnes nenasýtených trhoch môžu byť stále veľmi zaujímavé. A ak hovorím o logistike, nemyslím len na logistické terminály na obsluhovanie iných firiem, ale trebárs aj na doručovanie balíkov. To je veľmi zaujímavý biznis,“ popisuje O. Világi, čo ho vlastne na logistike vo východných krajinách láka.

Zároveň dodáva, že na doručovanie balíkov nahovára aj materský koncern Slovnaftu – maďarský MOL. Myslí si, že práve čerpacie stanice MOL-u, vrátane tuzemskej siete Slovnaftu, na to môžu byť veľmi dobrou základňou.

„Ak s balíkmi nepresvedčím MOL, išiel by som do toho aj sám. I keď treba povedať, že rozbiehanie podnikov v zahraničí nie je jednoduché, pretože naše diplomatické zastúpenia sa o biznis príliš nezaujímajú. Sú zamerané predovšetkým na diplomaciu,“ hovorí O. Világi.

Zároveň však uisťuje, že aj popri nových myšlienkach na logistiku, pre neho naďalej zostáva najvyššou prioritou rozvoj agropotravinárskeho biznisu.

Világiho mix

Veď jeho najväčšou firmou je už spomínaný Istermeat. Vlani sa jeho tržby vyšplhali na takmer 30 miliónov eur. Zhruba polovičné tržby z toho má Euromilk.

Világi to chce prvýkrát skúsiť s biznisom mimo domova. Pozerá sa po Ukrajine

Mederská mliekareň Euromilk patrí Oszkárovi Világimu Zdroj: Euromilk

Zároveň je ale realitou to, že potravinárske podniky O. Világiho boli vlani v strate. Podľa neho hlavne kvôli drahým surovinám.

Čo mu, naopak, zarába najviac, sú jeho energetické firmy. Jeho solárny park Industrial Zone a dvaja bratislavskí obchodníci s energiami vlani zarobili dohromady vyše 1,1 milióna eur.

Patrí mu tiež tlačiareň ADC Media z Vozokan pri Galante, historický hotel Amade Chateau Vrakúň a penzión Villa Rosa v Dunajskej Strede. Rovnako vlastní dunajskostredský futbalový klub FK DAC 1904, ako aj tamojší futbalový štadión a futbalovú akadémiu.

Viac o nových podnikateľských plánoch Oszkára Világiho, aj o tom, ako sa vracia ku kauze Gorila, v ktorej sa spomína jeho meno, si môžete prečítať v širšom rozhovore v najnovšom vydaní týždenníka Trend 47/2019 a špeciálnom magazíne Trend Prime.