Svetoví knižní analytici sa ešte v polovici apríla vyslovili, že knižný sektor je poznačený rovnako ako zvyšné oblasti podnikania. Spisovatelia a prekladatelia zažívajú kritickú situáciu. Napriek všetkému to vyzeralo, že predaj sa nezastavil. Zastavili sa ľudia.

Prieskum agentúry TNS Slovakia spred piatich rokov hovoril o osempercentnom náraste počtu slovenských čitateľov. Odvtedy čísla rastú. Predajcovia poukazujú na fakt, že kníh sa v tomto roku predalo menej, ako v rovnakom období minulého roka. Z toho, prirodzene, vyplýva, že mnoho čitateľov si kúpilo a teda aj prečítalo menej kníh, alebo si nekúpili vôbec žiadne.

Opatrenia proti kníhkupectvám

Knižný trh z veľkej časti tvorí maloobchodný predaj. Hoci sú momentálne kamenné kníhkupectvá otvorené, počet zákazníkov na predajnú plochu sa obmedzuje podobne ako v iných predajniach. Zákazníci sa fyzickému kontaktu s knihou v predajnom regáli ani napriek pandémii nebránia, sú však opatrnejší.

Prvá vlna dvere kníhkupectiev zatvorila, v druhej sa ich dotkol týždňový lockdown, keď síce predajne otvorené byť mohli, no zákazník si svoju knihu ani objednávku vyzdvihnúť a zaplatiť priamo u predajcu nemohol.

„Kamenné predajne netrpeli len počas týždňov, kedy museli byť z nariadenia vlády zatvorené, ale trpia prakticky celý čas od marca, keďže ľudia menej chodia do obchodov a nákupných stredísk,“ uvádza Juraj Heger, ktorý stojí na čele vydavateľstva Slovart. Hlavná predajná sezóna sa blíži a protipandemické opatrenia hrajú aj proti kamenným kníhkupectvám. Zákazníci do predajne skoro nevchádzajú.

Online predaj je budúcnosť

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa