Vianočné večierky tento rok nebudú. Ani silvestrovské. To, že trpia reštaurácie a kaviarne, vieme. Cateringové služby sú ale špecifická kategória. Pomoc od ministerstiev očakávať nemôžu, a ak áno, tak veľmi oklieštenú. Prepadajú totiž cez povestné sito. V mnohých firmách sa aj prepúšťalo, eventových manažérov zamestnávatelia nateraz nepotrebujú. Organizovať nie je čo.

Najzárobkovejšia časť roka

Nielen retail, ale aj catering sa v posledných rokoch počas decembrových týždňov tešil vysokým, a pre mnohé firmy dokonca najvyšším obratom v roku. Globálna pandémia však začala škrtať podujatia už v septembri. Dobré vyhliadky nevidia tieto firmy, zabezpečujúce občerstvenie pre večierky, konferencie, semináre a iné spoločenské aktivity, ani na začiatku nového roka. Veľké spoločnosti, organizácie a konferencie, ktoré sú na ich služby zvyknuté, nevedia, čo bude.

„Tento rok sa o vianočnej eventovej sezóne hovoriť nedá,“ uviedol pre TREND Michal Kordoš, známy šéfkuchár, ktorý okrem iného prevádzkuje aj vlastný catering. Tržby sa podľa jeho slov s tými minuloročnými ani nedajú porovnať. Klesli o viac ako 90 percent.

Už štvrtý rok po sebe mal poriadať v adventnom čase v bratislavskej Starej tržnici charitatívnu pop-up večeru, kde vyzbierané peniaze za niekoľkochodové menu posiela organizáciám, ktoré sa venujú pomoci deťom. Táto zrušená akcia ho mrzí okrem desiatok ďalších najviac.

Pomoc, ktorá reálne nepomáha

Plánované odškodňovanie a rozmanitá pomoc od štátu sa cateringových firiem netýka. „Ja osobne nespadám do žiadnej formy pomoci,“ vysvetľuje M. Kordoš. Keďže nemá zamestnancov, neprináleží mu poberanie pomoci na ich udržanie, pokles tržieb je v jeho prípade rovnako irelevantný a nárok na dotácie na nájomné tiež odpadá. „Taktiež som nemal právo na odklad DPH či odvodov,“ konštatuje na záver bilancie pomoci. Biznis mu zachraňujú iné aktivity v gastrooblasti, ktoré koronakríza až tak neovplyvnila.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa