Vyplýva to z celosvetovej ankety prestížnej britskej agentúry Skytrax, ktorá analyzuje služby v leteckej doprave. Zúčastnilo sa na nej od júla 2016 do februára tohto roka vyše 13,8 milióna leteckých cestujúcich, ktorí podľa takmer štyroch desiatok ukazovateľov hodnotili kvalitu služieb na vyše 550 najfrekventovanejších letiskách po celom svete.

Podľa štatistík medzinárodnej organizácie Airports Council International, ktorá sídli v Kanade, je Changi s 55,4 milióna cestujúcich v roku 2015 šestnástym najfrekventovanejším letiskom na svete. Denne tam štartuje a pristáva približne tisíc lietadiel.

Svetovou dvojkou je tokijské letisko Haneda, ktoré bolo vlani na štvrtom mieste. Tretím najlepším letiskom je Incheon v juhokórejskom hlavnom meste Soule, štvrtým Mníchov piatym medzinárodné letisko v Hongkongu. Tieto letiská sa v ostatných rokoch pravidelne umiestňujú v ankete Skytrax medzi najlepšími v Top 10 na svete.

Veľkému rebríčku najlepších letísk sveta kraľuje Ázia

Letisko Haneda, Tokio Zdroj: youkeys

Najväčším skokanom v Top 10 je letisko Hamad v Dauhá v Katare, ktoré cestujúci posunuli z vlaňajšieho desiateho na šieste miesto. Do prvej desiatky sa z vlaňajšieho dvanásteho miesta dostal Frankfurt. Svetovou sedmičkou je Centrair v japonskej Nagoji, osmičkou Zürich a deviatkou londýnske letisko Heathrow.

V prvej stovke si medziročne najviac polepšilo šanghajské letisko Hongqiao (z 34. miesta na osemnáste). Od susedov Viedeň stúpla na dvadsiate piate z vlaňajšieho 29. miesta), Budapešť na klesla o osem miest na 84. miesto, Praha z 93. na 96. pozíciu a Varšava sa z vlaňajšieho 112. miesta dostala na 99.

Bratislavu uviedol Skytrax v rebríčku Najlepšie letiská vo východnej Európe na ôsmom mieste. Najviac hlasov dostala Budapešť pred Tallinom, Boryspiľom v Kyjeve, Rigou, Belehradom, Tbilisi a Sofiou, týmito letiskami však prešlo výrazne viac cestujúcich než letiskom M. R. Štefánika.

Veľkému rebríčku najlepších letísk sveta kraľuje Ázia

Bratislavské letisko Zdroj: Ján Blažej

V rebríčku letísk, ktoré sa najviac zlepšili, je poradie Soekarno-Hatta na Jáve v Indonézii, Hamad v Dauhá a Houston v USA.

V ankete vyhlásili napríklad aj letisko s najpríjemnejším personálom (Taoyuan na Taiwane), najčistejšie (Haneda v Tokiu) a najlepšie pre tranzit (Incheon v Soule).

Top 10 letísk sveta

  • Singapore Changi Airport
  • Tokyo International Airport (Haneda)
  • Incheon International Airport
  • Munich Airport
  • Hong Kong International Airport
  • Hamad International Airport
  • Chubu Centrair Nagoya
  • Zurich Airport