Zariadenie na výrobu elektrickej energie z biomasy v severoanglickom meste Lynemouth, patriace energetickému holdingu EPH českého podnikateľa Daniela Křetínskeho, bude viac ako mesiac mimo prevádzky. Dôvodom je zrútenie stropu v riadiacej miestnosti elektrárne.

Vyradené riadenie aj bloky elektrárne

„Incident, pri ktorom sa neočakávane zrútil strop v riadiacej miestnosti elektrárne, sa udial 14. októbra,“ uviedla spoločnosť Lynemouth pre portál Argus. „Aj keď žiadny zo zamestnancov elektrárne nebol vážne zranený, všetci podstúpili lekársku prehliadku a ošetrenie drobných poranení,“ dodali zástupcovia elektrárne.

Neprehliadnite

Křetínský: Je neuveriteľné, ako zle sa v súvislosti s koronavírusom pracuje s číslami

Velín okamžite evakuovali a všetky tri bloky elektrárne odstavili. Prevádzka v prvom bloku elektrárne by mala byť obnovená 14. novembra, v druhom a treťom bloku o dva dni neskôr.

Spoločnosť Lynemouth Power Ltd., ktorá elektráreň prevádzkuje, zároveň začala vnútorné vyšetrovanie príčin incidentu.

Kľúčové Ostrovy

Elektráreň s celkovým výkonom 396 megawattov dodáva elektrickú energiu do britskej národnej prenosovej siete a dokáže pokryť spotrebu až 700-tisíc domácností. Do prevádzky ju uviedli v roku 1972, ako jednu z posledných uhoľných elektrární v krajine.

Český energetický holding EPH pôvodne uhoľnú elektráreň kúpil v roku 2016 od nemeckej skupiny RWE. Následne v nej preinvestoval takmer 460 miliónov eur pri prestavbe na spaľovanie biomasy. Stala sa jednou z najväčších elektrární tohto druhuna svete. Ročne na plný výkon prevádzky spotrebuje približne 1,4 milióna ton drevených peliet.

Vo Veľkej Británii leží dôležitá časť portfólia českého energetického koncernu. Ešte v roku 2015 tam kúpil starú uhoľnú elektráreň Eggborough, ktorá však bola v roku 2018 odstavená. EPH dnes v Spojenom kráľovstve okrem elektrárne Lynemouth vlastní aj dve plynové elektrárne Langage a South Humber Bank, ktoré získal v roku 2018. Vlani k nim pridal plynovú elektráreň Ballylumford a severoírsku uhoľnú elektráreň Kilroot. Tento rok zas dokončil akvizíciu podzemného zásobníka zemného plynu Humbly Grove.

Prírodná rezervácia Ostrovné lúčky
Neprehliadnite

Zvýšená ťažba dreva spôsobuje, že európske lesy pohlcujú menej uhlíka