Vojna na Ukrajine naďalej vyháňa z domovov státisíce ľudí. Mnohí z nich prekračujú aj slovensko-ukrajinské hranice a potrebujú informácie, ktoré im zaručia bezproblémový pobyt, či možnosti získať na Slovensku prácu. Rovnako sa do novej situácie dostávajú aj firmy, ktoré Ukrajincom ponúkajú voľné pracovné miesta.  

Podľa Medzinárodnej právnickej kancelárie CMS môžu utečenci z Ukrajiny po príchode na Slovensko využiť jednu z týchto možností na zotrvanie na slovenskom území, a to na základe žiadosti o:

  • dočasné útočisko,
  • prechodný alebo trvalý pobyt na Slovensku,
  • medzinárodnú ochranu, akou je napríklad azyl, doplnková ochrana.

Prácu získajú vďaka dočasnému útočisku

Pre utečencov z Ukrajiny, ktorí chcú na Slovensku čo najskôr získať prácu a uživiť sa Tomáš Grell, advokát právno-poradenskej spoločnosti Taylor Wessing Bratislava, odporúča čím skôr požiadať o dočasné útočisko.

Ak štátny občan Ukrajiny získa štatút dočasného útočiska, má nárok pracovať pre spoločnosť so sídlom na Slovensku bez pracovného povolenia a zároveň získava nárok na základnú zdravotnú starostlivosť. Ak by sa rozhodol pre inú možnosť pobytu na Slovensku, napríklad trvalý pobyt alebo azyl, budú preňho platiť iné špecifické podmienky.

Štatút platí do konca roka

Medzi osoby, ktoré môžu získať dočasné útočisko patria štátni občania Ukrajiny, rodinní príslušníci štátneho občana Ukrajiny (napríklad manžel štátneho občana Ukrajiny či rodič maloletého dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa