V levickom priemyselnom parku Géňa by mala budúci rok vyrásť fabrika na výrobu izolačných a obalových fólií a pien z odpadových materiálov. Jej výstavba by mala stáť vyše 17 miliónov eur a zamestnať by sa tam malo viac ako dvesto ľudí. Kto stojí za touto novou posilou levického parku, je zatiaľ nejasné.

Mesto sa teší

Slovenské úrady pre ochranu životného prostredia žiada o povolenie na jej výstavbu liptovskomikulášska firma Real Estate Developer. No tá sa doteraz venovala iba príprave a realizácii developerských projektov, a tak pravdepodobne tento závod na recykláciu plastov robí pre iného podnikateľa v pozadí. Konateľ Real Estate Developer Miroslav Vrbacký na otázky TRENDU, či chce novú fabriku v Leviciach postaviť ich firma sama pre seba alebo pre nejakého klienta, reagovať nechcel. Kto stojí za novou investíciou, zatiaľ nevie ani primátor Levíc Štefan Mišák. „Plán na tento závod mi predstavila pred dvoma týždňami developerská spoločnosť. Kto za tým stojí, nespresnili, no ak si vybavia všetky potrebné povolenia na výstavbu, vytvorenie ďalších pracovných miest privítame,“ hovorí.

Pozemky, na ktorých má v parku Géňa vyrásť tento nový závod, patria mäsiarskej firme PM Zbrojníky, ktorá je súčasťou mäsového holdingu private equity skupiny Penta. Tá však odmieta, že stojí za týmto projektom a že by tak rozširovala svoje podnikanie aj na spracovanie plastových odpadov. Skupina potvrdila, že pozemky PM Zbrojniky predáva.

Parametre projektu

Nový závod, za ktorým je zatiaľ neznámy investor, by mal podľa projektu predloženého úradom chrániacim životné prostredie ročne spracovať vyše tri a pol tisíca ton plastových odpadov. Malo by ísť o nepotrebné plasty z domácností a z priemyslu. Zvážať by si ich fabrika chcela zo zhruba stokilometrového okruhu okolo Levíc. Finálnu produkciu obalových materiálov by mali odoberať na balenie svojej elektroniky veľké tuzemské závody ázijských elektrotechnických gigantov. Po zvládnutí výroby základných obalov chce jej vlastník v druhej fáze rozbehnúť aj produkciu biodegradovateľných obalov. Technológiu ich výroby ani cieľové využitie M. Vrbacký však opäť nijako opisovať nechcel.

Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta