BRATISLAVA. Spoločnosť Universal Media Corporation (UMC) z Nového Mesta nad Váhom, ktorá zamestnáva viac ako tisíc ľudí, uvažuje o čiastočnom stiahnutí výroby zo Slovenska. Dôvodom je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a nulová podpora štátu pri zamestnávaní nízkokvalifikovaných pracovníkov. Informovala o tom spoločnosť. "Máme ponuky na presun výroby do Maďarska a Veľkej Británie. Obe krajiny nám ponúkajú investičné stimuly, navyše v Británii by sme boli omnoho bližšie ku koncovým zákazníkom,“ uviedol konateľ spoločnosti Vladislav Khabliev. 

Túto jeseň firma zamestnala viac ako 400 pracovníkov, niektorých spomedzi najťažšie zamestnateľných ľudí z úradov práce. "Nie je možné zaúčať ich základným pracovným návykom bez nulovej pomoci štátu. Pre viacerých z nich je to prvé normálne zamestnanie po dlhej dobe. Štát príde o nezamestnaného, no nám závratne klesá produktivita práce na výrobnej linke. Na Slovensku by sme si, v prípade presunu výroby, nechali iba zaškolených a skúsených kmeňových zamestnancov. Nie sme sociálny podnik ani škola, aby sme učili ľudí pracovať,“ dodal V. Khabliev.

Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) považuje za nepriechodný akýkoľvek postup, ktorý by zaváňal vydieraním zo strany investorov. "Každý investor má možnosť požiadať ministerstvo hospodárstva, predložiť žiadosť o investičnú pomoc. To platí v prípade nových projektov," uviedol Miškov po zasadnutí vlády v reakcii na vyhlásenie UMC. Minister nemá informáciu o tom, že by táto spoločnosť oficiálne požiadala o investičnú pomoc počas jeho pôsobenia vo funkcii. "Nemám žiadne informácie, pýtal som sa na to," dodal.

K možnosti čiastočného presunutia výroby UMC zo Slovenska do Maďarska a Veľkej Británie Miškov uviedol, že v tom nemôže nikomu brániť. "Každý, kto je presvedčený o tom, že napríklad vo Veľkej Británii bude jeho podnikateľský zámer úspešnejší môže odísť, nech sa páči," dodal J. Miškov.

Spoločnosť Universal Media Corporation je v Slovenskej republike aktívna od roku 2004. V Novom Meste nad Váhom prevádzkuje svoj vlastný výrobný podnik, postavený na zelenej lúke v roku 2005, na ploche 24-tisíc metrov štvorcových. V súčasnosti v ňom zamestnáva približne 800 pracovníkov a 300 sezónnych brigádnikov. Hlavným výrobným artiklom spoločnosti sú LCD a LED televízory s uhlopriečkami od 16 do 46 palcov. Väčšina z televízorov vyrobených v UMC je určená na export. Medzi hlavné odberateľské trhy patria Veľká Británia, Nemecko, Portugalsko a Španielsko. Podiely v UMC kontroluje a spoločnosť manažérsky riadi rodina Khablieovcov.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko