Takmer celý minulý rok ťažili producenti ocele z rekordných cien kovov na komoditných trhoch a obnoveného dopytu zo strany priemyslu. Chybou boli rastúce ceny energií, ktoré im bránili zarobiť ešte viac.

Vlaňajšie hospodárske výsledky košického výrobcu ocele, ktorý je jedným z najväčších tunajších zamestnávateľov, však naznačujú, že krátke postpandemické eldorádo je na konci. Môžu za to nielen zmeny na trhu s oceľou, ktorý očakáva spomalenie aj v tomto roku, ale aj pokles jej cien a vplyv vojny na Ukrajine.

Slovenská huta U. S. Steel Košice aj preto vlani medziročne znížila zisk, hoci v tržbách stihla dosiahnuť nový rekord.

Rok dvoch polovíc

Spoločnosť vlani dosiahla niekoľko rekordných výsledkov, čo ocenila aj materská firma. „U. S. Steel Košice sa významne podieľala na úspechu korporácie. Dosiahla vynikajúci pokrok v oblasti udržateľnosti, a to pri dosahovaní silnej finančnej výkonnosti.

Výsledky spoločnosti sú o to pôsobivejšie, že väčšinu roka fungovala v podmienkach, keď neopodstatnená invázia Ruska na Ukrajinu spôsobila chaos v európskom hospodárstve,“ uviedol šéf americkej skupiny David Burritt.

Košický podnik v roku 2022 znížili zisk zo 648 na 333 miliónov eur, ale tržby mu vzrástli o dvanásť percent na nový rekord štyroch miliárd eur. Napriek tomu ziskovosť hute naďalej zostáva v súčasných podmienkach vysoká. Hrubá marža kalkulovaná ako podiel celkových tržieb na pridanej hodnote predstavoval zhruba 17 percent. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa