Trh s donáškou jedla má na Slovensku veľký potenciál, ktorý ani zďaleka nie je vyčerpaný. Aspoň tak sa domnievajú lokálni zástupcovia najväčších platforiem. Napriek tomu, že viaceré z nich deklarujú spokojnosť s vývojom a nárast počtu užívateľov, na Slovensku využíva donášku menší podiel spotrebiteľov ako vo zvyšku Európy. A to aj napriek tomu, že pandemické opatrenia a zatvorené reštaurácie k reálnemu rastu určite dopomohli.

Konkurencia je neľútostná

„Slovensko je jedinou krajinou, kde súperia štyria najväčší svetoví hráči – naša materská spoločnosť DoorDash so značkou Wolt, ďalej Delivery hero so značkou Foodpanda, Bolt Food a spoločnosť Just Eat Takeaway so značkou Bistro,“ popisuje unikátne zloženie slovenského trhu generálny riaditeľ Wolt Slovensko Tomáš Beniak. Konkurovať si na takom malom ihrisku je nepochybne výzvou pre všetkých hráčov, ktorí do hry zasahujú. Stihli sa už o tom určite presvedčiť napríklad aj vo Foodpande, ktorá je najmladším prírastkom v tomto segmente. „Berieme vážne všetkých troch našich konkurentov, súťažiť sa s nimi snažíme lepším pokrytím aj službou,“ hovorí generálny riaditeľ Foodpandy na Slovensku Daniel Ryška.

Jednou z prvý lastovičiek na Slovensku bolo Bistro, samotnú donášku však začalo zabezpečovať až v roku 2018. Zaujímavosťou je, že postupne skupovalo svojich menších konkurentov, až ho napokon vlani materská spoločnosť Ringier Axel Springer predala jednému zo svetových lídrov v online donáške jedla – holandskej spoločnosti Just Eat Takeway.

K Bistru sa postupne pridali Wolt (2019) a Bolt Food (2020). Vlani sa silná štvorka skompletizovala príchodom Foodpandy.

Neprehľadná situácia

Donáškové platformy sa rozšírili do všetkých kútov Slovenska. Bistro podniká v ôsmich mestách, služby Wolt sú aktuálne dostupné už v 22 mestách naprieč krajinou. Bolt Food sa sústreďuje v šiestich mestách, Foodpanda sa za krátky čas svojho pôsobenia rozšírila do dvanástich miest. T. Beniak odhaduje, že v Bratislave má najsilnejšiu pozíciu Wolt a v menších mestách prevláda Bistro.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa