Akciové trhy vyniesli na vrchol v ostatných dvoch rokoch viacero spoločností, ktorým sa vplyvom doby a trendov dala predpovedať úspešná budúcnosť.

Vďaka tomu sa svet veľmi rýchlo dozvedel napríklad o telekomunikačných technológiách spoločnosti Zoom, elektrických pickupoch startupu Rivian či medicínskych úspechoch a vakcínach spoločnosti Moderna. Ich následný pád však mnohých prekvapil.

E-mobilita nepresvedčila

Investori uverili novovznikajúcim firmám z oblastí, v ktorých chceli vidieť obrovský potenciál. Mnohým sa rýchle rande na burze s novým typom firiem a akcií vyplatilo. Všetky tri firmy to dotiahli až na burzu a rast ich akcií dal poľahky zarobiť viacerým špekulujúcim investorom, keďže výnos niektorých z nich bol dokonca v stovkách či tisíckach percent.

Dnes však svet vidí potenciál skôr v konkurentoch týchto firiem než v nich samých. A to potvrdzuje fakt, že život na burze je nevyspytateľný.

Najviac to zrejme platí o spoločnosti Rivian. Americký výrobca plne elektrických pickupov, ktorému v začiatkoch uveril aj zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos, nedostal takmer vôbec šancu na plný rozbeh a úspech na burze.

Akcie firmy síce v samom začiatku a krátko po úpise zaznamenali rast ceny zhruba v desiatkach percent, veľmi krátko od dosiahnutia svojich maxím na úrovni 130 dolárov za akciu sa však trvalo prepadávajú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa