Dnešné trhy nemôžu byť azda väčšmi rozhádzanejšie. Disrupcie všemožného charakteru ovplyvňujú nielen akciový, ale najmä komoditný trh. Po výrazných prepad ropy a vlaňajších cenových rekordných rastoch vzácnych kovov sa najvýraznejšie najnovšie zmeny dotýkajú aj medi. Na trhu s týmto ušľachtilým kovom sa totiž rodí nový paradox.

Dopyt po medi je obrovský a ponuka nízka, dokonca natoľko, že jej nedostatok ohrozuje aj samotný prechod na elektromobilitu. Na výrobu elektromobilov je totiž potrebné dva a pol násobne viac tohto kovu ako pri autách so spaľovacími motormi.

Napriek tomu všetkému ceny medi klesli od tohtoročných maxím už o viac ako 30 percent a obchodujú sa za zhruba 3,4 dolára za libru, čo je necelého pol kilogramu.

Ďalší vývoj nielen cien, ale aj ponuky môže ovplyvniť viacero faktorov, najmä však hroziaca recesia svetovej ekonomiky, zatiaľ čo výrobcovia elektromobilov budú zrejme hrať druhé husle.

E-mobilita s otáznikom

Dopyt po medi naďalej prudko rastie, a to aj napriek tomu, že vplyvom vysokej inflácie začína čoraz viac vo svete zaznievať riziko recesie. Trh s meďou sa ale zatiaľ riadi vlastnými pravidlami a je natoľko aktívny, že dodávky kovu nie sú schopné udržať tempo s dopytom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa