Slovenská republika sa po siedmich rokoch stala opäť majiteľom 100-percentného balíka akcií spoločnosti Transpetrol.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek dnes v mene slovenskej vlády v Londýne podpísal zmluvu s vedením spoločnosti YUKOS International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 percent akcií spoločnosti.

Ako uviedol minister, kúpna cena spätného nákupu akcií Transpetrolu predstavuje 240 miliónov dolárov (približne 177 miliónov eur). Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Kažimíra bude kúpna cena uhradená zo štátnych finančných aktív. Obchod sa definitívne uzavrie po schválení Protimonopolným úradom.

Ľ. Jahnátek po spätnom odkúpení akcií firmy neuvažuje o ich ďalšom predaji. "Nemáme záujem, aby sa Transpetrol predával ďalej, čiže predpokladáme, že Transpetrol by mal zostať v rukách slovenskej vlády," uviedol.

Rokovania o spätnom výkupe akcií odštartovali v auguste 2006. "Tie rokovania boli veľmi dlhé, veľmi komplikované a veľakrát boli aj zmarené s tým, že vždy, keď ministerstvo hospodárstva deklarovalo verejne, že už sme blízko k dohode o podmienkach, vždy sa čosi udialo a proces sa vrátil naspäť," povedal minister. Ako ďalej vysvetlil, na transakcii spätného výkupu akcií intenzívne pracovalo šesť spoločností mimo územia Slovenska, niekoľko štátov a niekoľko tajných služieb.

Jukos získal 49-percentný balík akcií Transpetrolu v privatizácii v roku 2002. Už o necelé dva roky v decembri 2004 prišiel Jukos v aukcii o svoju hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegaz, ktorú získala ruská štátna spoločnosť Rosnefť. Moskovský konkurzný súd v auguste 2006 vyhovel žiadosti konkurzného správcu a vyhlásil bankrot Jukosu. O kontrolu nad spoločnosťou sa od tohto termínu usilovalo bývalé americké vedenie a ruská exekutíva. Prípad bol poznačený a zaťažený mimoriadne komplikovaným právnym pozadím a niekoľkými desiatkami medzinárodných právnych sporov. Dňa 31. októbra 2007 holandský súd vyhlásil bankrot Jukosu za neplatný a potvrdil, že Bruce Misamore a David Godfrey sú legitímnymi riaditeľmi Jukos Finance B.V.

Ľ. Jahnátek sa počas svojej pracovnej cesty v USA stretol s riaditeľmi Jukos Finance B.V. v marci 2008 a prediskutoval s nimi právny stav v Jukos Finance B.V. Zároveň ich informoval o výsledkoch zložitých rokovaní s ruskou stranou a opätovne deklaroval záujem Slovenskej republiky odkúpiť od Jukos Finance B.V. 49-percentný podiel v Transpetrole. Obe strany sa vtedy dohodli na následných krokoch a postupe. Slovenská strana po niekoľkonásobných stretnutiach a rokovaniach na najvyššej úrovni dospela s americkými riaditeľmi Jukosu až k definitívnej podobe zmluvy o spätnom odkúpení 49-percentného balíka akcií Transpetrolu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 miliónov dolárov. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.

Foto na titulke - Bloomberg