Mnohé spoločnosti si pre prudko sa zvyšujúce ceny za prepravu nákladné lode chcú radšej kúpiť ako si ich prenajímať. Výrazne sa tak zvýšil dopyt po tankeroch.

Ako uplynulé dva roky menili prepravné kanály tovarov, ktoré k nám prichádzajú zo zahraničia, a ako to ovplyvnilo náklady distribučných firiem, o tom v rozhovore pre TREND viac povedal David Fuchs, CEO spoločnosti Agora DMT, ktorá na Slovensko distribuuje značky ako Honeywell, Danfoss, Philips, Peak Design a mnohé ďalšie.

Ktoré okolnosti zásadne ovplyvňujú distribúciu tovarov do Európy a na Slovensko?

S ohľadom na to, že nákupy z Ázie sa realizujú v dolároch, tak v poslednej dobe najmä silný kurz amerického dolára (USD) negatívne ovplyvňuje rentabilitu nákupov, a teda aj importu. Dopravu predražuje aj rastúca cena palív. Cenu dopravy smerom nahor tlačí aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily u dopravcov. Pretrváva tiež riziko možných lockdownov v Číne, respektíve v mestách a prístavoch, čo dokáže zdržať dodávky o týždne až mesiace.

Ako ste museli meniť logistiku predzásobovania? Menila sa porovnaní s uplynulými dvoma rokmi, keď činnosť ovplyvňovali opatrenia a lockdowny na domácom trhu?

S nástupom covidu, ktorý skomplikoval zásobovacie a distribučné reťazce sme sa museli začať viac zásobovať. Hodnota skladových zásob nám vzrástla o približne dvadsať percent oproti stavu pred pandémiou. Hoci sa situácia s pandémiou v Európe upokojila, stále visí otáznik nad lockdownami v Číne, kde sa stále vyrába rozhodujúce percento výrobkov. Preto si zvýšenú zásobu stále držíme, aj keď to má negatívny dopad na obrátkovosť tovaru, a teda aj na hodnotu, ktorá sa netočí a leží ľadom.

Museli ste výrazne meniť distribučné kanály a ako sa to premietlo do finančných prepočtov a nákladov na distribúciu?

Distribučné kanály sme zatiaľ fatálne nemenili, len sme urobili niekoľko ľahkých úprav z hľadiska rastu množstva v rámci jednej dodávky, aby sme obmedzili zvyšovanie cien dopravy. Rastúce ceny vstupov nás, samozrejme, nútia, aby sme boli v logistike efektívnejší a nemuseli zvyšovať ceny tovarov viac, ako je nevyhnutné.

Ako sa aktuálne distribučné siete, prípadne ich úprava premietajú do cien tovarov?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa