Podľa údajov Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií sú to totiž práve kotly na ústredné kúrenie zo Slovenska, ktoré majú po karosériách áut v rámci exportu najvyšší globálny trhový podiel na úrovni až desať percent. To znamená, že každý desiaty vyvezený kotol na svete pochádza práve zo Slovenska.

V prípade automobilov je globálny trhový podiel krajiny len 2,1 percenta a pri televízoroch je to 6,4 percenta. Až 25 percent všetkého svetového exportu karosérií pochádza zo Slovenska.

Rekordný rok

Aj keď ide o údaje za rok 2015, dá sa predpokladať, že tento podiel sa významne nezmenil. Kým predvlani sa z krajiny vyviezli kotly za takmer 547 miliónov eur, v uplynulom roku to bolo za 531 miliónov eur. A predbežné čísla za tento rok naznačujú, že vývoz kotlov pôjde významne hore. Za prvých osem mesiacov totiž ich export medziročne stúpol o desatinu na 356 miliónov eur.

Skalický Protherm navyše hlási rekordný rok, keď z jeho liniek zišlo viac ako pol milióna produktov, čo ho radí medzi top výrobcov v Európe.

„V strednej a východnej Európe náš závod – pokiaľ ide o počet vyrobených produktov – nemá obdobu. V roku 2000 sme v Skalici začínali s 51-tisíc kusmi, dnes už vyrábame desaťnásobne viac,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Protherm Production Peter Kuba.

Do 24 krajín

Produktové portfólio skalickej fabriky sa skladá zo závesných i stacionárnych, kondenzačných aj nekondenzačných kotlov, elektrokotlov, elektrických ohrievačov na prípravu teplej vody či vnútorných jednotiek tepelných čerpadiel.

Tie putujú celkovo do 24 krajín v Európe, Ázii i v Afrike. Najväčším trhom je Nemecko, kam smeruje takmer tretina produkcie. Nasleduje Rusko s dvadsiatimi percentami a s odstupom je na treťom mieste s jedenásťpercentným podielom Turecko.

Toto je produkt, ktorým Slovensko valcuje svetové trhy. A nie sú to autá

Závod Protherm Production v Skalici Zdroj: Protherm Production

Budúci rok opäť rast

V budúcom roku by pritom mala produkcia závodu Protherm Production atakovať hranicu 600-tisíc zariadení na vykurovanie a ohrev vody. Podnik by mal začať vyrábať novú generáciu vnútorných jednotiek tepelných čerpadiel.

Zároveň v nasledujúcich dvoch rokoch kvôli európskej legislatíve obmedzí výrobu nekondenzačných kotlov na maximálne stotisíc kusov ročne. Vzrastie však počet produkcia úsporných kondenzačných kotlov, ktorých počet by mal do roku 2020 stúpnuť na tristo až štyristo tisíc kusov ročne.

Už aj vývoj

Protherm Production si okrem výroby ukrajuje zo skupiny Vaillant aj čoraz väčšie kompetencie v oblasti vývoja. Pred dvoma rokmi otvorili v Skalici vlastné vývojové centrum, do ktorého matka investovala už dva milióny eur.

V tomto roku sa centrum rozšírilo o novú administratívnu budovu, pribudlo aj kompetenčné centrum pre vývoj elektrických produktov a rozšírili sa aj priestory prototypovej dielne. Z plánovaných budúcoročných investícii v objeme 6,7 milióna eur pôjde 3,7 milióna práve do vývojového centra.