2. Áut chceme už menej

Dopyt po nových autách v Nemecku sa v najbližších mesiacoch zrejme výrazne zníži, očakáva šéf duisburského inštitútu CAR (Center Automotive Research) Ferdinand Dudenhöffer, uviedla agentúra DPA.

Hlavným problémom automobiliek podľa šéfa inštitútu už nebudú problémy v rámci dodávateľských reťazcov, ale neochota zákazníkov kupovať autá. Negatívny vplyv na dopyt bude mať okrem vysokej inflácie a cien aj plán vlády obmedziť dotácie na nákup elektrických áut.

Kľúče od auta.
Zdroj: Pexels

Automobilky však zrejme nebudú musieť ponúkať žiadne väčšie zľavy, aby sa zbavili nových áut, ešte stále totiž majú veľké objemy nevybavených objednávok pre meškania s výrobou. „Produkcia sa však už zotavuje, čo automobilkám umožní urýchlene objednávky vybaviť,“ uviedol F. Dudenhöffer.

Nemecké automobilky vyprodukovali v máji a júni v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o pätinu viac vozidiel. Analytici však očakávajú, že ceny nových áut sa budú v najbližších mesiacoch zvyšovať. To sa týka predovšetkým elektrických áut, pretože materiály, z ktorých sa vyrábajú batérie, výrazne zdraželi.

Polestar 3
Neprehliadnite

Top v automotive: Prichádza elektrický konkurent bratislavského Cayennu a Tesla je čiernobiela