2. Kríza čipov sa nekončí

Nemecká automobilka Volkswagen už nepredpokladá ukončenie čipovej krízy v budúcom roku. Ako firma uviedla, pripravuje sa na "nový normál" výpadkov v dodávateľskom reťazci, čomu nasvedčuje aj aktuálny vývoj na trhu.

V investíciách na zvýšenie kapacity pokračuje naďalej, je však potrebné počítať s problémami pri dodávkach polovodičov na konci tohto a aj v budúcom roku.

Riadiaca jednotka dverí aj s kabelážou.
Zdroj: Škoda

Naznačuje však, že ide o štrukturálny problém, ktorý sa nedá rýchlo vyriešiť. Je preto zrejmé, že čipovej kríze odzvoní až keď samotná EÚ alebo súkromný sektor investuje do vlastných fabrík na výrobu polovodičov.

Problémy dodávateľských reťazcov, ktoré svet registroval v ostatných dvoch rokoch, začínajú byť podľa predstaviteľov koncernu novým normálom. Na druhej strane sa situácia zlepšila v dodávkach káblových zväzkov, ktorých bol nedostatok po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu.

WA 19 archív Berlín - Na archívnej snímke z 19. augusta 2021 logo amerického výrobcu elektromobilov Tesla v predajni automobilky v Berlíne. Tesla aj napriek globálnym problémom s dodávateľskými reťazcami a pandémiou spôsobenom narušením produkcie v Číne zaznamenala v 1. kvartáli 2022 rekordné tržby aj zisk. FOTO TASR/DPA  

ARCHIV - 19.08.2021, Berlin: Auf einem Tesla in einem Showroom des Autobauers ist das Tesla-Logo zu sehen. (zu dpa «Tesla mit weiterem Rekordquartal - Robotaxi könnte 2024 ko
Neprehliadnite

Top v automotive: Ceny jazdeniek sa zastavili a Tesla chce ťažiť lítium