1. Porsche za 75 miliárd

Vstup nemeckého výrobcu luxusných športových áut Porsche na burzu by mohol spoločnosť ohodnotiť až na 75 miliárd eur. Ak by sa tak stalo, bude to druhá najväčšia primárna verejná ponuka (IPO) v nemeckej a tretia v európskej histórii, uvádza agentúra Reuters. Odkazuje pritom na najnovšie informácie z prostredia automobilky.

Koncern Volkswagen, ktorý je materskou spoločnosťou Porsche dodal, že stanovil cenu preferenčných akcií pre IPO Porsche v rozpätí od 76,50 eura do 82,50 eura na akciu. To znamená ohodnotenie Porsche na 70 miliárd až 75 miliárd eur.

PK 17 archív Štuttgart - Na archívnej snímke z 18. marca 2022 logo nemeckej automobilky Porsche stojí pred múzeom automobilky v jej sídle v nemeckom Štuttgarte. Vstup nemeckého výrobcu luxusných športových áut Porsche na burzu by mohol spoločnosť ohodnotiť až na 75 miliárd eur. Ak by sa tak stalo, bude to druhá najväčšia primárna verejná ponuka (IPO) v nemeckej a tretia v európskej histórii. FOTO TASR/AP

ARCHIV - 18.03.2022, Baden-Württemberg, Stuttgart: Das Logo von Porsche steht vor dem Porsc
Zdroj: Bernd Weißbrod

V prípade dosiahnutia hornej hranice by to podľa údajov spoločnosti Refinitiv znamenalo tretiu najväčšiu IPO v európskej histórii. Obchodovanie s akciami Porsche na frankfurtskej burze sa začne 29. septembra, dodal koncern.

V rámci uvedenia na burzu sa 911 miliónov akcií Porsche rozdelí na 455,5 milióna preferenčných a 455,5 milióna kmeňových akcií. Celkovo necelých 114 miliónov preferenčných akcií bez hlasovacieho práva bude v rámci IPO ponúknutých investorom.

Na základe dohody zo začiatku septembra medzi Volkswagenom a jeho najväčším akcionárom, holdingom Porsche SE, celkovo štvrtinu plus jednu kmeňovú akciu automobilky Porsche bez hlasovacieho práva získa samotný holding. Predaj akcií Porsche by tak mal priniesť 18,1 miliardy až 19,5 miliardy eur.

Apple
Neprehliadnite

Top v automotive: Auto od Apple je už teraz populárne a McLaren chce svoje esúvečko