1. Bugatti ide ku Chorvátom

Nemecký automobilový koncern Volkswagen potvrdil kroky, ktoré doteraz len naznačoval. Po mesiacoch rokovaní je zrejmé, že väčšinový podiel v jeho prestížnej značke Bugatti získa chorvátska spoločnosť Rimac.

Martin Dzama - generálny riaditeľ Stellantis
Automobilka PSA Trnava
Neprehliadnite

Prvý Slovák na čele Stellantisu: Investícia dá ľuďom šancu rásť v kariére

Tá pre tento účel vytvorí spoločnú firmu s automobilkou Porsche, ktorá je tiež súčasťou Volkswagenu a je zároveň významným akcionárom v Rimacu. Obe spoločnosti to oznámili minulý víkend v Dubrovníku a potvrdili tak skoršie správy médií, uviedla agentúra DPA.

Novovytvorená firma ponesie názov Bugatti-Rimac. Chorvátsky výrobca športových elektromobilov v nej bude vlastniť 55 percent a prevezme prevádzkové vedenie. Nemecký výrobca športových vozidiel Porsche bude mať zvyšných 45 percent. Podnik vznikne v štvrtom štvrťroku a sídliť bude v Záhrebe.

Mate Rimac, majoritný vlastník spoločnosti RImac, ktorá je vlastníkom značky Bugatti
Zdroj: Rimac
Mate Rimac, majoritný vlastník spoločnosti RImac, ktorá je vlastníkom značky Bugatti

Podrobnosti o finančných podmienkach dohody firmy nezverejnili, transakciu musia ešte schváliť protimonopolné úrady viacerých krajín. Automobilky Porsche a Rimac sú vzájomne prepojené už niekoľko rokov. Porsche má podiel vo firme Rimac od roku 2018. Začiatkom marca informovala, že ho zvýšila z 15 na 24 percent.

2. InoBat získal nové posily

Do slovenského batériového startupu InoBat prichádzajú ďalší bývalí manažéri automobilky Aston Martin. Finančným riaditeľom bude Paul Hancock, prevádzkovým  John Griffiths.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa