Ako pre TREND uviedli zdroje z herného biznisu, rezort financií zvažuje prideliť len obmedzený počet licencií, o ktoré následne budú záujemcovia súťažiť. Presný termín zatiaľ nie je známy. „Ministerstvo pozorne skúma a analyzuje hazardné hry na Slovensku. Rovnako tak experti MF SR analyzujú fungovanie online hazardných hier a prax v iných krajinách,“ reagoval tlačový odbor.

Polovičaté riešenie

Zákon o hazardných hrách sa naposledy menil koncom minulého roka. V súvislosti s online hazardom však štát prijal polovičaté riešenie. Na jednej strane zaviedol blokovanie prístupu a platieb k internetovým stránkam ponúkajúcim a propagujúcim online hazardné hry a stávkovanie bez slovenskej licencie. Na strane druhej však ponechal v prípade online kasína monopol štátnemu Tiposu. Blokovanie začne platiť od júla tohto roka, kedy zároveň Finančná správa zverejní zoznam zakázaných webových stránok.

Za zmenu zákona o hazardných hrách, ktorá by liberalizovala trh s online gamblingom, lobovala vlani najmä Asociácia stávkových spoločností SR (ASS SR). Tá združuje najväčších hráčov ako Niké či Fortuna. Sú to totiž práve stávkové spoločnosti, ktoré už dnes ponúkajú stávkovanie aj na internete. Pridať k súčasnej ponuke aj online poker, ruletu, automaty či bingo je vzhľadom na aktuálne trendy nevyhnutnosť.

Štát prichádza o peniaze

Konkurenčné zahraničné firmy ako Bwin, bet365, bet-at-home alebo Paddy Power Betfair už dnes ponúkajú okrem stávkovania aj online hazard. Vďaka tomu dokážu prilákať viac hráčov, keďže tí medzi live športovými zápasmi, na ktoré stávkujú, hrajú napríklad poker. Zahraničné firmy poskytujú svoje služby aj hráčom zo Slovenska, niekedy dokonca aj na stránkach v slovenčine, bez potrebnej licencie.

Predvlani vybral štát na daniach a poplatkoch za hazardné hry takmer 170 miliónov eur. Štvrtinu z toho tvorili príjmy zo stávkových a online hier. Pôsobením nelicencovaných hráčov však štát prichádza o významné príjmy. Tieto firmy totiž majú sídlo v krajinách ako Gibraltar, Malta či Cyprus, kde aj odvádzajú dane. Podľa odhadu ASS SR tak štátna kasa predminulý rok prišla o príjmy zo stávkových a online hier vo výške 23 miliónov eur.

Fortuna má už v Česku licenciu

Trh s online hazardnými hrami v minulom roku liberalizovala Česká republika. Prvou firmou, ktorá získala licenciu na ich prevádzkovanie, sa koncom februára stala práve spoločnosť Fortuna patriaca do portfólia finančnej skupiny Penta. Okrem nej získala licenciu aj pokerová herňa Pokerstars, ktorá však prevádzkuje iba poker.

Hlavným biznisom Fortuny by aj naďalej malo zostať športové stávkovanie. Nové hry, ktoré rozšíria jej portfólio, ponúkne v najbližších dňoch. Malo by ísť takmer o pol stovku hier, a to ako v mobilných telefónoch, tak na počítači.

Ak by sa trh s online kasínom liberalizoval aj na Slovensku, vedela by Fortuna jednoducho a rýchlo ponúkať internetovú ruletu, poker alebo automaty aj tu. „Z pohľadu celkových trendov je zjavné, že športové stávky sa čoraz viac presúvajú do online sféry. Sme preto presvedčení, že by to mala odzrkadľovať aj nová regulácia v tejto oblasti, najmä ak z pohľadu štátu je pri online hazardných hrách jednoduchšia kontrola ich legálnosti a následného výberu daní,“ tvrdí hovorca Penty Gabriel Tóth.

Príliš drahá licencia?

Majiteľ českej hernej skupiny Synot Ivo Valenta, ktorá na Slovensku prevádzkuje stávkovú spoločnosť, herne a prenajíma automaty a má aj skúsenosti s online gamblingom v Lotyšsku, považuje slovenský trh za príliš malý a získanie licencie na online kasíno by veľmi zvažoval.

„Slovensko je príliš malý trh, kde by sa štyria alebo piati hráči neuživili. Licencia na Slovensku podľa mňa nemá hodnotu viac ako pol milióna eur. Vieme totiž, aké peniaze sa točia na dvojmiliónovom trhu v Lotyšsku,“ uvádza I. Valenta.

Fortuna expanduje

Tipos môže prísť o monopol, štát zvažuje zmeny v online hazarde

Zdroj: 011

Spoločnosť Fortuna vo februári tohto roka kúpila stávkovú skupinu Hattrick Sports Group. Tá je vlastníkom najväčšej stávkovej kancelárie v Rumunsku, Casa Pariurilor, druhej najväčšej stávkovej kancelárie v Chorvátsku, PSK a spoluvlastníkom stávkovej kancelárie Luckie v Španielsku. Vďaka transakcii, ktorej hodnota mala podľa českých Hospodárskych novín presiahnuť 85 miliónov eur, sa Fortuna stane najväčším licencovaným prevádzkovateľom kurzových stávok a hier v strednej a juhovýchodnej Európe.

Fortuna, v ktorej Penta vlastní dve tretiny akcií a menší podiel sa obchoduje na varšavskej a pražskej burze, je už dnes lídrom v strednej Európe. V Česku je trhovou dvojkou po Tipsporte, na Slovensku zaostáva za jednotkou Niké a v Poľsku sa delí o pozíciu lídra. Tržby Fortuny na Slovensku v roku 2015 dosiahli 261 miliónov eur a zisk viac ako sedem miliónov eur.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.