Slovenské Tesco si pripísalo tretí najvyšší prírastok tržieb spomedzi všetkých krajín, v ktorých reťazec podniká. Lepšie sa mu darilo len v Thajsku a Poľsku. V susednom Česku tržby Tesca vlani poskočili o jedno percento na 43 miliárd korún (1,6 miliardy eur).

Tesco zrejme naďalej zostáva v pozícii jednotky slovenského retailu podľa objemu tržieb. Najväčší konkurenti Lidl a Kaufland zatiaľ čísla za ostatný finančný rok nezverejnili. Pri ich výkonnosti sa dá očakávať, že v obrate sa aspoň jeden z nich prehupol po prvý raz cez jednu miliardu eur.

Redukcia siete

Z obchodnej siete Tesca na Slovensku vo finančnom roku, ktorý sa skončil v závere februára, vypadlo sedem predajní. Ich celkový počet sa znížil na 154. Viac obchodov koncern škrtol len v Poľsku. V domácej Británii navyše predal sieť vyše troch desiatok predajní záhradného tovaru Dobbies.

Na Slovensku Tesco vlani škrtlo obchodný dom v centre Žiliny. Predalo ho podnikateľovi Georgeovi Trabelssiemu, ktorý plánuje budovu zrekonštruovať a prepojiť so susedným nákupným centrom Mirage.

Tesco na Slovensku škrtalo obchody, tržby mu tu rástli takmer najviac

Zdroj: SITA/AP

Pri ďalších šiestich zatvorených obchodoch šlo o menšie prevádzky typu Expres. „Pri niekoľkých vybraných z nich sme sa v minulom roku rozhodli nepredĺžiť nájomné zmluvy na priestory, v ktorých boli umiestnené,“ uvádza hovorca Tesca Martin Krajčovič.

Predaj obchodných domov

Redukcia priestorov Tesca by mala pokračovať aj v tomto roku. Podľa prognóz centrály by mala byť masívnejšia než vlani. Na jar reťazec oznámil odpredaj nitrianskeho obchodného domu, opäť G. Trabelssiemu. Na rozdiel od Žiliny si Tesco chce supermarket v Nitre po obnove nehnuteľnosti ponechať. „Situáciu okolo zvyšných troch obchodných domov sme zatiaľ neuzavreli,“ hovorí M. Krajčovič.

Tesco ohlásilo zámer predať päticu starších obchodných domov, ktoré získalo pri vstupe na slovenský trh v roku 1996 od spoločnosti Kmart, pred rokom a pol. Okrem Žiliny a Nitry sa nachádzajú v Bratislave, Košiciach a Prešove. Ide o staršie nehnuteľnosti, ktoré stoja v atraktívnych lokalitách. „Tam, kde je to možné, zvažujeme i možnosť 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa