Silnejším hráčom v spoločnom podniku by mal byť s 58 percentami reťazec Sainsbury´s, ktorý oslovuje najmä spotrebiteľov zo strednej triedy. Walmart v ňom získa menší 42-percentný podiel a k tomu takmer tri miliardy libier. Sieť Asda cieli skôr na zákazníkov orientovaných na nízke ceny, pričom jej hodnota je asi 7,3 miliardy libier.

Po zlúčení bude mať novovytvorená skupina kombinované tržby vo výške 51 miliárd libier. Ročne plánuje ušetriť náklady vo výške pol miliardy libier, uvádza britský portál Dailymail.co.uk.

Tesco prichádza o pozíciu lídra, spájajú sa jeho najväčší konkurenti

Zdroj: SITA/AP

Rozhodne regulátor

Sainsbury´s ani Asda neplánujú v súvislosti s transakciou zatvárať obchody ani prepúšťať pracovníkov, zato chcú naďalej pôsobiť na trhu pod súčasnými názvami. Analytici predpokladajú, že obchod neprejde cez regulačný úrad Competition and Markets Authority (CMA) bez vynútených škrtov v sieťach predajní. Pokiaľ sa Sainsbury´s a Asda spoja, budú mať 2 800 predajní a 330-tisíc zamestnancov.

Analytik spoločnosti Bernstein Bruno Monteyne predpokladá, že ak CMA pri posudzovaní vplyvu transakcie na trhovú súťaž vezme do úvahy aj diskonty, ktoré ponúkajú užší sortiment, môže nariadiť zoškrtanie približne ôsmich percent obchodov. Ak by diskonty zostali mimo záber regulátora, nútený predaj by sa mohol dotknúť až 15 percent prevádzok, čo by podľa B. Monteyna ohrozovalo samotnú transakciu.

Útok diskontu a onlinu

Ohlásený obchod prichádza v období, keď veľká britská štvorka Tesco, Sainsbury´s, Asda a Morrisons postupne stráca trhové podiely, ktoré si výdatne ukrajuje nemecké diskontné duo Aldi a Lidl. Na trhu tiež rastie nakupovanie potravín cez internet, do ktorého sa urputne zahryzol aj najväčší svetový hráč Amazon.

Významnú akvizíciu pred dvoma mesiami dokončilo Tesco, keď si posilnilo pozíciu kúpou veľkoobchodu Booker za štyri miliardy libier. Obchod prekvapujúco získal bezpodmienečný súhlas CMA, čo podľa agentúry Reuters mohlo posmeliť aj manažérov supermarketov Sainsbury´s a Asda.

Tesco prichádza o pozíciu lídra, spájajú sa jeho najväčší konkurenti

Zdroj: Guardian

Možno aj postupný únik

Reuters špekuluje, že pre Walmart môže byť transakcia so Sainsbury´s cestou, ako sa postupne stiahnuť z britského trhu. Po dvoch rokoch totiž podľa dohody údajne môže znížiť svoj podiel v skupine na 29,9 percenta a po štyroch rokoch odísť úplne.

Podľa spravodajského portálu CNN môže Walmart použiť peniaze získané z transakcie so Sainsbury´s na expanziu na ďalších troch. Svetová retailová jednotka je údajne blízko dohody o prevzatí najväčšieho indického internetového obchodu Flipkart, ktorý láka tiež Amazon.