Britský maloobchodný reťazec robí razantné kroky u našich severných susedov. Najnovšie predal celú  sieť 301 obchodov v Poľsku, najväčšom zo svojich stredoeurópskych trhov. Majiteľom prevádzok sa stala dánska spoločnosť Salling Group, zaplatila 181 miliónov britských libier. Informoval o tom britský spravodajský server BBC.

Spoločnosť sa chce sústrediť na ďalšie európske trhy, medzi nimi aj slovenský. „V tomto regióne sa chceme zamerať na našu činnosť v Českej republike, v Maďarsku a na Slovensku, kde máme silnejšiu trhovú pozíciu,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Dave Lewis s tým, že na poľskom trhu sa stretávali s prekážkami.

24 rokov a dosť

Tesco opúšťa Poľsko po 24 rokoch, hovorí sa o dlhodobo stratovom podnikaní. Šéf siete pre strednú Európu Matt Simister pre Denník E uviedol, že po odchode z poľského trhu plánujú viac investovať a zrýchliť rast podnikania v ďalších krajinách regiónu.

„Na Slovensku nemáme také problémy ako v Poľsku. Sme v pozícii silného a ziskového lídra trhu, generujeme silný tok hotovosti a dosahujeme slušnú návratnosť investícií,“ povedal Simister.

Odchodov už bolo veľa

Britská obchodná sieť sa stiahla z viacerých krajín. Najskôr to bolo Francúzsko, potom Japonsko, USA, Turecko a Južná Kórea. V tomto roku opustila aj Thajsko a Malajziu – dve tisícky predajní kúpila spoločnosť CP Group za 10,6 miliardy libier. Odchod z čínskeho trhu Tesco dokončilo vo februári. Za 275 miliónov libier predalo 20-percentný podiel čínskemu partnerovi China Resources Holdings. Aj tu malo problém presadiť sa.

Okrem Veľkej Británie a Írska ostáva Tesco teraz už len v Česku, Maďarsku a na Slovensku. U nás pôsobí od roku 1996. Podľa posledných údajov tu prevádzkuje 150 obchodov rôznych formátov, od hypermarketov, cez supermarkety až po menšie obchody.

Rekordný finančný rok

Spoločnosť na Slovensku zaznamenala rekordný finančný rok 2016/2017, kedy sa jej tržby vyšplhali na 1,45 miliardy eur. V nasledujúcich dvoch rokoch už vykazovala mierny pokles. Ruka v ruke s tým znižovala počty svojich zamestnancov. Kým ku koncu februára 2018 vo firme evidovali 9 207 ľudí, o rok neskôr to bolo 8 512 pracovníkov. Ešte koncom februára 2017 pritom prekonali 10-tisícovú hranicu.