Už vlani sa totiž hospodárenie slovenskej vetvy Tesca vylepšilo tak zásadne, že sa z mínusu dostala nielen na nový rekordný zisk, ale dokonca zarobila viac ako šťuka tuzemského retailového trhu – slovenská dcéra nemeckej diskontnej siete Lidl.

Preskočený Lidl

Hospodársky výsledok Tesco Stores SR sa podľa výročnej správy posunul z predvlaňajšej straty 44 miliónov eur až na zisk skoro 93 miliónov eur. Slovenské Tesco tak vlani viac ako zdvojnásobilo svoj doterajší najziskovejší rok 2011, v ktorom zarobilo 39 miliónov eur.

O pár miliónov eur vlani tunajšie Tesco preskočilo aj slovenský Lidl, ktorého zisk sa dostal na 88 miliónov eur. Pri nemeckom reťazci takýto vysoký zisk až tak prekvapivý nebol. Už aj predvlani tu zarobil 75 miliónov eur. Tesco má však na tunajšom trhu za sebou naozaj parádny skok. A tak by nebolo iste ideálne predávať ho práve v tomto čase.

Hospodárske výsledky Tesco Stores SR
Rok Čistý zisk (v miliónoch eur)
2008 35
2009 20
2010 25
2011 39
2012 34
2013 17
2014 -44
2015 93
PRAMEŇ: Tesco Stores SR

Lidl si vlani pred Tescom na Slovensku udržal už iba primát v dosahovanej rentabilite. Zatiaľ čo slovenské Tesco premenilo na čistý zisk 6,75 percenta svojich tržieb, Lidl až skoro deväť percent. Pre porovnanie s inými veľkými reťazcami so stámiliónovými tržbami, vlaňajší zisk slovenskej vetvy reťazca Billa činil iba štyri milióny a siete Metro zasa sedem miliónov eur. Na zisky dokázali premeniť len jedno až dve percentá svojich tržieb.

Výška zisku slovenského Tesca je zaujímavá aj z toho pohľadu, že v podstatnej miere spoluvytvárala aj zisk celej materskej skupiny. Tá za vlaňajšok zarobila v súhrne 203 miliónov eur pri celkových tržbách 61 miliárd eur. Tržby slovenskej dcéry činili vlani „iba“ 1,387 miliardy eur. Aj tie sa dcére podarilo medziročne mierne zvýšiť o skoro 50 miliónov eur.

Aktualizované o 19:52

Preúčtovaná sebadôvera

Zároveň ale o novom rekordnom zisku rozhodlo hlavne to, že Tesco perspektívam svojho slovenského biznisu s potravinami vlani verilo už oveľa viac ako donedávna. V rozhodujúcej miere bol rekord vyvolaný totiž opravnými položkami k dlhodobému hmotnému majetku slovenskej dcéry. Predvlani si totiž Tesco Stores SR zaúčtovalo významný pokles hodnoty svojho majetku, a to ho potom stiahlo aj do vtedajšej straty. Naopak vlani si zaúčtovalo nárast hodnoty majetku.

„K zníženiu opravnej položky došlo z titulu zvýšenia očakávaných budúcich ziskov v dôsledku vývoja trhu maloobchodného predaja potravín na Slovensku,“ osvetľuje vo svojej výročnej správe slovenské Tesco.

Rezy zabrali

Reštrukturalizácia, ktorá sa rozbehla v celom koncerne Tesco, na Slovensku už vlani priniesla zaujímavé ovocie. Vysoký zisk by mal byť odrazom zoštíhlenia manažmentu stredoeurópskych dcér. A mal by byť aj výsledkom menších redukcií. Na Slovensku Tesco zatvorilo totiž zopár menších a menej rentabilných predajní a vo väčšine svojich veľkých hypermarketov zrušilo aj non-stop otváracie hodiny.

Taktiež sa rozhodlo v Česku aj na Slovensku predať staršie obchodné domy bývalých socialistických Priorov, ktoré si v oboch krajinách kúpilo hneď krátko po novembrovej revolúcii. Ich rozbehnutý predaj však vlaňajší slovenský plus ešte nijak zásadnejšie asi posilniť nemohol. Do konca februára tohto roka, teda do záveru predmetného účtovného obdobia Tesca Stores SR, bol predaný ešte len jediný obchodný dom v Žiline. Do rúk tamojšieho developera Georgea Trabelssieho.

Tesco si okrem toho staršie obchodné domy pod žiadnymi závratnými účtovnými cenami nevedie. V spomenutej výročnej správe ďalšie tri slovenské obchodné domy určené na odpredaj v Prešove, Košiciach a Nitre dohromady oceňuje len na vyše deväť miliónov eur. Posledný obchodný dom, ktorý sa mal predávať, dom na Kamennom námestí v Bratislave, výročná správa zatiaľ neuvádza, a tak je jeho predaj možno na čas odložený.

Prešovský obchod už medzitým Tesco aj predalo developerskej skupine Multi Corporation. Na odpredaji prešovského obchodu sa medzitým už Tesco dohodlo aj s nadnárodnou developerskou skupinou Multi. Zatiaľ ide ale len o dohodu o budúcom predaji prevádzky. Zatiaľ obchod zostáva naďalej otvorený pre zákazníkov Tesca ako doposiaľ. V budúcnosti Multi chce v lokalite postaviť nové nákupno-zábavné centrum.